Na prvoj zajedničkoj sjednici Upravnih odbora Hrvatske obrtničke komore (HOK) i Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), održanoj 8. rujna poslijepodne u Celju, raspravljeno je aktualno stanje u obrtništvu u Sloveniji i Hrvatskoj, kao i mogućnosti jačanja suradnje na području EU projekata i poslovnog povezivanja.
Podršku jačem povezivanju slovenskog i hrvatskog obrtništva te nastavku kooperativnih odnosa, što vodi kvalitetnijoj gospodarskoj suradnji Republike Slovenije i Republike Hrvatske, na sjednici je dao NJ. E. Veleposlanik RH u Republici Sloveniji dr. sc. Svjetlan Berković.
Potpisom Sporazuma o dugoročnoj poslovnoj suradnji, vodstvo obje Komore iskazalo je svoju spremnost za nastavak postojećeg te unaprjeđenje i proširenje daljnjeg zajedničkog rada i suradnje. HOK i OZS ovim Sporazumom potaknut će, među ostalim, intenzivniju razmjenu informacija i iskustava iz područja proizvodnje, usluga, tržišta, tehnologija, organizacija rada i sl.; razvoj kooperacijskih odnosa i povezivanje obrtnika i poduzetnika; sudjelovanje na zajedničkim EU projektima; organizaciju zajedničkog nastupa na trećim tržištima; promicanje suradnje na unapređenju promocije obrtništva i poduzetništva kroz organizaciju zajedničkih nastupa obrtnika i malih poduzetnika na sajmovima, izložbama, seminarima, konferencijama, organizaciji poslovnih razgovora i ostalim aktivnostima Komora; unaprjeđenje sustava strukovne izobrazbe za zanimanja u obrtništvu, industriji i sličnim djelatnostima, kao i razmjenu iskustava u promicanju cjeloživotnog obrazovanja za potrebe obrtništva i tržišta rada…
Govoreći o aktualnom stanju u slovenskom i hrvatskom obrtništvu, predsjednik HOK-a Mato Topić i predsjednik OZS Štefan Pavlinjek te predsjednik Upravnog odbora OZS Štefan Grosar, istaknuli su gotovo istovjetne probleme, od kojih je rad na crno najizraženiji u obje države. Slovenska i hrvatska iskustva u obrtništvu imaju dosta zajedničkih karakteristika, a posljedice gospodarske i financijske krize podjednako proživljavaju slovenski i hrvatski obrtnici. Hrvatskim obrtnicima, kazao je predsjednik Topić, važna su iskustva slovenskih kolega u prilagodbi EU, kao i problemi s kojima se susreću danas, kad su ravnopravni članovi zajedničkog EU tržišta. Slovenski i hrvatski obrtnici, naglasio je predsjednik OZS Pavlinjek, imaju isti cilj: ostvariti poticajno okruženje za obrtništvo, očuvati integritet majstora i prilagoditi se izazovima globalizacije.
Državna tajnica za poduzetništvo u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Tihana Kraljić iskazala je punu podršku Ministarstva nastavku suradnje HOK-a i OZS i potpisu Sporazuma. Navela je kako Vlada RH intenzivno provodi mjere gospodarskog oporavka u cilju da se svim gospodarskim subjektima, a posebice obrtima, olakša poslovanje smanjenjem poreznog opterećenja i pojednostavljenjem troškova poslovanja, kako bi veći dio njih poslovao u legalnoj sferi ekonomije. Državna tajnica je naglasila kako je Ministarstvo u ovoj godini osiguralo 326 milijuna kuna za poduzetničke projekte, od čega je 16 milijuna za projekte namijenjene isključivo obrtnicima. Posebice ju je zanimalo kako Slovenija povlači sredstva iz strukturnih fondova.
Državni sekretar za gospodarstvo Republike Slovenije dr. Viljem Pšeničny naveo je da Slovenija ne uzima dovoljno sredstava iz fondova EU. Uspoređujući pokazatelje gospodarske suradnje Slovenije i Hrvatske, rekao je da su dvije zemlje veliki gospodarski partneri (Hrvatska je 4. partner Slovenije), ali da postoji još prostora za suradnju, posebice za hrvatske tvrtke na natječajima u Sloveniji za neposredne investicije. Kazao je i da 5000 slovenskih tvrtki neposredno izvozi u Hrvatsku, a izvoz je vrijedan 1,9 milijarde eura.
Sjednica Upravnih odbora HOK-a i OZS održana je tijekom 3. Međunarodnog obrtničkog sajma (MOS) u Celju (8. do 15. rujna 2010.). Na sjednici su, osim članova Upravnih odbora obje Komore i stručnih službi, uz NJ. E. Veleposlanika RH u Republici Sloveniji dr. sc. Svjetlana Berkovića, bili i počasni konzul Konzulata RH u Mariboru prof.dr. Šime Ivanjko te ministar-savjetnik za ekonomska pitanja u Veleposlanstvu RH mr. sc. Marin Žužul.
Na ovogodišnjem 43. MOS-u izlaže i devet hrvatskih izlagača, od kojih njih pet po prvi puta, u organizaciji i pod pokroviteljstvom Hrvatske obrtničke komore, koja sufinancira do 50% iznosa troškova izlaganja.
Izvor: www.hok.hr