Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) istaknuo je danas da ne pristaje na "česte, nametnute i ishitrene" parcijalne izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, a da se pri tome ne vodi računa o posljedicama po cjelokupni mirovinski sustav, tim više što te izmjene u pravilu pogoršavaju položaj radnika.
SSSH smatra da reformu mirovinskog sustava treba voditi oprezno, s odmjerenim vremenom prilagodbe i procjenom rizika i socijalnih posljedica te se zalaže za široku i transparentnu javnu raspravu o cjelini mirovinskog sustava u Hrvatskoj s posebnim naglaskom na umirovljeničkoj sudbini sadašnjih mladih radnika, kaže se u priopćenju te sindikalne središnjice.
"Veliko pospremanje" mirovinskog sustava ne može se riješiti parcijalnim izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju, a cjelovitoj reformi treba prethoditi poštena stručna analiza koja uključuje i položaj umirovljenih po posebnim propisima (uvjeti umirovljenja, staž osiguranja, visina mirovinskih primanja) te efikasnost i kontrolu uplaćivanja doprinosa.
Ako Vlada ne prihvati te prijedloge, SSSH će podržati izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju samo pod uvjetom da Vlada prihvati njegove minimalne zahtjeve, koje će uputiti u Hrvatski sabor u obliku amandmana.
SSSH traži da se penalizacija za prijevremeno umirovljenje zadrži na 9%, te da se radnicima koji imaju 40 i više godina staža (35 godina žene), a nemaju uvjet dobi za punu starosnu mirovinu, ne primijeni institut prijevremene mirovine.
Sindikalci zahtijevaju i prijelazno razdoblje od tri mjeseca godišnje za izjednačavanje uvjeta dobi muškaraca i žena za odlazak u mirovinu, kao i da se tzv. odgođena mirovina ne omogući nakon 65. godine života, već s ispunjenjem uvjeta za prijevremeno umirovljenje, u cilju poticanja zadržavanja u svijetu rada.
SSSH traži da Vlada istovremeno s prijedlogom izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju u saborsku proceduru uputi izmjene Zakona o pravima i dužnostima zastupnika u Hrvatskom saboru, u cilju ukidanja povlaštenih mirovina saborskih zastupnika i državnih dužnosnika, i Zakona o doprinosima, u cilju ukidanja najviše osnovice za uplatu doprinosa.
SSSH će ponovno razmotriti mogućnost sudjelovanja u daljnjem radu Gospodarsko-socijalnog vijeća te mogućnost organiziranja drugih vrsta pritisaka na Vladu i zastupnike u Hrvatskom saboru kako bi prihvatili sindikalne prijedloge izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju, kaže se u priopćenju. (Hina)