Kriza eura se na više načina pokazuje kao jako dobra situacija za Njemačku. Osim što diktira uvjete državama eurozone koje su upale u financijske probleme, Njemačka privlači i njihovu visokokvalificiranu radnu snagu, bez koje bi njemačka industrija bila izgubljena.
Institut njemačkog gospodarstva (IWF) iz Koelna se u svojoj novoj studiji pozabavio utjecajem emigrantske radne snage na njemačko gospodarstvo te došao do rezultata koji zapravo i nisu toliko iznenađujući. Naime, njemačka ekonomija ne bi mogla preživjeti, a kamoli odlično poslovati bez visokokvalificiranih stručnjaka koji su porijeklom izvan Njemačke!
U proteklih deset godina je od sveukupnog broja useljenika njih čak jedna četvrtina imala završen fakultet, a među njima ih je 12 posto s diplomama matematike, informatike, tehničkih i prirodnih znanosti, što se posebice traži na njemačkom tržištu rada, prenosi tportal.hr.
Najbolji dolaze iz južnoeuropskih zemalja
Također, broj fakultetski obrazovanih useljenika je od 2000. do 2009. godine narastao za 11 posto, a među njima su – objašnjava direktor IWF-a Michael Hether – 'naročito dobro kvalificirani useljenici iz južnoeuropskih država, posebice iz Grčke i Španjolske'.
Čak 46 posto useljenika iz ovih država ima fakultetsku diplomu, a 15 posto njih iz traženih tehničkih znanosti. (sh)