Usred Ninske lagune, u blizini najdulje pješčane plaže u Hrvatskoj, poznate Kraljičine plaže, smješteno je nalazište blata u prirodnoj oazi plitkih, dugih i pješčanih obala, daleko od industrijskih zona, odvojenih od izravnog prometa i većih cestovnih pravaca. Blagotvornu učinkovitost ninskog blata na ljudsko zdravlje prepoznali su još stari Rimljani, o čemu svjedoče tegule – okrugle cigle koje su u termama služile za prenošenje toplog zraka, a danas su pohranjene u Muzeju ninskih starina.
LJEKOVITO BLATO
Među prirodnim bogatstvima kojima Nin obiluje jedno od najvrjednijih je ljekovito blato (liman, peloid) koje liječi i blagotvorno pomaže desetljećima. Stručnjaci za peloid Medicinskog fakulteta u Beču su neposredno pred I. svjetski rat vršili analize ljekovitog blata iz Nina i donijeli odluku o gradnji lječilišta, što je nažalost rat onemogućio.
Nin je pri Akademiji medicinskih znanosti u Zagrebu još 1960. upisan kao talasoterapijsko lječilišno mjesto i nalazište morskog peloida u Sjevernoj Dalmaciji s ljetnom klinikom na otvorenom za terapiju s peloidom. Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu proveo je ispitivanja peloidnih nalazišta u Ninskoj laguni nekoliko puta (1968. i 1988.).
U Ninu se nalazi najveći lokalitet ljekovitog blata u Hrvatskoj volumena od 120.000 m3. Izuzetno velike količine peloida i posebna mikro-klimatska obilježja Ninske lagune omogućile su pokretanje organizirane terapije na samom lokalitetu još 1965. koja traje do danas.
Pod nadzorom i u organizaciji medicinskog osoblja iz Opće bolnice iz Zadra, već gotovo pet desetljeća, blato se koristi za liječenje raznih tegoba. Rehabilitacija i oblaganje blatom provodi se u Lječilištu u Ninu tijekom ljetnih mjeseci: srpnju i kolovozu, a povremeno u lipnju te rujnu.
Od pokretanja ljetne klinike na otvorenom ovdje je prema vođenim evidencijama preko 15.000 pacijenata prošlo kroz učinkovitu terapiju s ninskim ljekovitim blatom. Blato se vadi iz svog prirodnog okruženja uvijek svježe i vrhunske kvalitete te se aplicira na tijelo. Sastoji se od humusa i minerala nastalih raspadom raznih biljaka kroz višestoljetni prirodni proces miješanjem slatke vode i slanog mora u plitkoj laguni.
Indikativna područja primjene ljekovitog blata (peloida) su:
1. Funkcionalna oštećenja i bolesti lokomotornog aparata, upalne reumatske bolesti, metaboličke koštane bolesti, vanzglobni reumatizam, razne deformacije kralježnice i popratne pojave koje su posljedica nastalih deformacija odnosno oštećenja lokomotornog sustava,
2. Kožne bolesti,
3. Ginekologija - pogoduje liječenju ginekoloških oboljenja te u liječenju ženske neplodnosti,
4. Estetska medicina - za poboljšanje tonusa kože i otklanjanje celulita.
(PS/Z.R.)