Ministar financija, u tjednu teških pregovora sa sindikatima, iznosi sumornu sliku ekonomskog stanja i upozorava da će 2013. unatoč dobrom punjenju proračuna biti još gore ako ne počnu investicije.
Dnevni rasporedi Slavka Linića prepuni su. U ministarski ured stiže takoreći zorom, oko sedam sati. Kući se vraća kasno navečer. Kaže da se jedino tako može funkcionirati. Posao je ogroman i nikad gotov. Ali nije mu teško. Navikao je raditi takvim ritmom. Još iz onih dana kad je bio u privredi. Samo je kao saborski zastupnik živio komotnije. Intervju je zakazao u nedjelju navečer, u 21 sat, piše globus.hr.
Ovog tjedna završavate pregovore sa sindikatima. Hoćete li uspjeti postići dogovor da se na primanjima radnika u javnom sektoru ostvari ušteda od dvije milijarde kuna?
Sindikati shvaćaju situaciju u kojoj se zemlja nalazi. Evidentno je da su troškovi preveliki i moramo ih smanjiti. Neovisno o prihodima državnog proračuna, rashode je nužno reducirati. To nam je obaveza i prema Zakonu o fiskalnoj odgovornosti. Našli smo, mislim, dovoljno prostora da se potrebne uštede ostvare na dodacima, bez smanjivanja redovnih primanja.
Neki mi sindikalisti kažu da su vaša izlaganja katastrofična, da je situacija, kako je predstavljate, mnogo gora nego što javnost to misli. Kakvo je zaista ekonomsko stanje države?
Situacija je vrlo teška. Imamo vanjski dug od 47 milijardi eura. Potrošnja je nerealno visoka. Čak i kad preokrenemo trendove, možemo računati na vrlo skroman rast gospodarstva, jer je sve ispod 5 posto nedovoljno. Osam godina u državi nije rješavana ni jedna dubioza, ni u zdravstvu, ni u mirovinskom sustavu, socijali... Da ne govorimo o brodogradnji i ostalim strukturnim promjenama. U javnom sektoru išlo se kontra potreba: umjesto smanjivanja broja radnika njihov se broj stalno povećavao. Rješavanje svih tih problema zahtijevat će dodatna sredstva iz proračuna. A ukupni se rashodi istodobno moraju smanjivati. (sh)
Foto: Goran Jakus/PIXSELL