Cijene kvadrata u svim gradovima Lijepe naše ostale su gotovo jednake kao u kolovozu, a niti jedan grad nije zabilježio promjenu u cijeni veću od 1 posto. Uspješna turistička sezona obilježena velikim brojem stranaca učinila je pomak i na području nekretnina, pa su, prema podacima portala Crozilla.com, neki gradovi na Jadranu zabilježili tek prividan porast cijena.
Tako je u Rijeci razlika u cijeni 0,08 posto, tj. 1 euro više u odnosu na kolovoz te je prosječna tražena cijena u rujnu iznosila 1708 eura po metru kvadratnome. Zadar je zabilježio porast od svega 0,2 posto te svoje kvadrate cijeni po 1645 eura. Cijene nekretnina u Puli porasle su za 1 posto te je cijena kvadrata tamo iznosila 1400 eura.
Prema podacima portala Crozilla.com, Zagreb kao i prošlog mjeseca, bilježi pad cijena od 0,6 posto, a cijena je metra kvadratnog u rujnu iznosila 1837 eura, dok na godišnjoj razini Zagreb bilježi pad od 4,5 posto. Cijene nekretnina počele su padati i u Splitu gdje je cijena stana 2138 eura po metru kvadratnom, što je pad od tek 1 posto u odnosu na kolovoz.
Najskuplji kvadrat u Lijepoj našoj možemo pronaći u prekrasnom Dubrovniku koji je „odlučio“ spustiti cijene nekretnina za simboličnih 0,4 posto, pa je prosječna cijena kvadrata u tom gradu 3345 eura.
Najjeftiniji grad u Hrvatskoj ponovno je Osijek, gdje je cijena metra kvadratnog i dalje ispod 1000 eura, točnije 963 eura, a u odnosu na kolovoz pala je tek za 0,1 posto.
Zagreb – raste interes za periferiju
Prema podacima portala Crozilla.com tržište nekretnina u rujnu nije donijelo velike promjene za cijene nekretnina u gradu Zagrebu. Lagani, jedva primjetan porast cijena bilježe Istok i Novi Zagreb, gdje je potražnja vrlo velika. Istok grada podigao je traženu cijenu stanova tek za 2 eura po kvadratu, odnosno za 0,1 posto te je tražena cijena metra kvadratnog u tom dijelu grada, u rujnu iznosila 1807 eura. Prosječna cijena stana u Novom Zagrebu popela se na 1589 eura, što označava porast od tek 0,5 posto.
Stanovi u centru grada, zbog previsokih cijena koje su se nametale prošlih godina, izgubili su veliki interes kupaca, stoga njihova cijena i u rujnu ima tendeciju pada te iznosi 2143 eura po metru kvadratnom, odnosno pad od 0,7 posto u odnosu na kolovoz. Naselja zapadnog dijela grada spustili su cijenu za 0,8 posto te je prosječna cijena kvadrata stana na zapadnom području 1766 eura.
Statistike portala Crozilla.com pokazuju drastičnu razliku u cijeni između najskupljih i najjeftinijih zagrebačkih naselja – Centra i Novog Zagreba. Stanovi u Centru su u rujnu bili čak oko 26 posto skuplji nego u najjeftinijem dijelu grada, Novom Zagrebu.
Stručnjaci portala Crozilla.com ne očekuju da će cijene stanova do kraja godine porasti, a razloga za to je mnogo. Sve manja zainetersiranost za kupnju nekretine koja je uzrokovana lošijim financijskim stanjem građana, kao i same države, dovodi do pada cijena nekretnina u odnosu na prethodne godine.
U odnosu na prvih 9 mjeseci prošle godine, tražene cijene nekretnina pale su za čak 6 posto, a u usporedbi s 2008. godinom iste cijene su u prvih devet mjeseci ove godine pale za čak 10 posto - pokazuju podaci portala Crozilla.com.
Osim toga, podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju sve manji obujam građevinskih radova, što upućuje na sve manju potrebu za gradnjom novih stanova. Razlog tome leži i u prevelikom broj praznih stanova koji čekaju svoje vasnike, a ranije ih nisu mogli naći zbog prenapuhane cijene. Sve to dovodi do zaključka kako cijene nekretnina do kraja godine neće značajno rasti.
Planirano uvođenje poreza na nekretnine moglo bi dodatno pridonijeti padu cijena nekretnina, jer će većina vlasnika nekretnina koje su prazne zasigurno odlučiti što prije prodati iste, kako bi izbjegli plaćanje poreza za nekretnine koje se zapravo ne koriste. (PS/M.J.)