Metalurški fakultet u Sisku Sveučilišta u Zagrebu, jedina visokoškolska ustanova u tom gradu, danas je svečano u hotelu "Panoniji", u nazočnosti predstavnika gradskih i županijskih vlasti, zagrebačkog Sveučilišta te metalurških i tehnoloških fakulteta iz Slovenije, Slovačke, BiH, Crne Gore i Srbije, proslavip 50. obljetnicu.
U proteklih 50 godina neprekidnog rada Metalurški fakultet je od 1960., kada je u Sisku otvoren odjel Tehnološkog fakulteta iz Zagreba, školovao i promovirao oko 600 diplomiranih inženjera metalurgije, 50 magistara i 30 doktora metalurških znanosti, a 125 predavača od osnutka do danas objavilo je 1640 znanstvenih radova, rekao je dekan fakulteta Faruk Unkić. Dodao je da Metalurški fakultet danas slavi "50 godina sustavnoga i kontinuiranog obrazovanja metalurga koji su dali neprocjenjiv doprinos razvoju metalurške industrije ne samo u Sisku, nego i u Hrvatskoj i Europi".
Obljetnicu im je čestitao i sisački gradonačelnik Dinko Pintarić, koji je istaknuo da je ta visokoškolska ustanova "veliki intelektualni korpus, koji je srce Siska". Dodao je da grad bez intelektualaca i nije grad, te da nema grada Siska bez njegova Metalurškog fakulteta.
Odao je priznanje generacijama predavača i djelatnika za sve što su u proteklih 50 godina učinili za industrijski i gospodarski napredak Siska, a posebno im je zahvalio što su tijekom Domovinskog rata "gotovo normalno radili i obrazovali buduće inženjere metalurgije iako je zgrada fakulteta bila blizu prve crte obrane Siska".
Prorektorica za studije i upravljanje kvalitetom Sveučilišta u Zagrebu Ljiljana Pinter čestitala je na dosad postignutim uspjesima, posebno u školovanju vrsnih metalurških stručnjaka, u razvitku metalurške industrije i povezivanju sa srodnim fakultetima u zemljama u okruženju.
Na svečanosti su bili i predstavnici Prirodoslovno-tehničkog fakulteta iz Ljubljane i Strojarskog fakulteta iz Maribora (Slovenija), Metalurškog fakulteta Tehničkog sveučilišta iz Košica (Slovačka) te Fakulteta za metalurgiju i metale iz Zenice (BiH), Tehnološko-metalurškog fakulteta iz Podgorice (Crna Gora), te Tehnološko-metalurškog fakulteta iz Beograda i Tehničkog fakulteta iz Bora (Srbija).
Kako je rečano, bio je to prvi skup na kojem su se prvi puta poslije Domovinskog rata okupili predstavnici metalurških fakulteta iz tih zemalja (Hina)