Stečajni upravitelj Kamenskog Zdravko Mitak najavio otkaze svim radnicama

Na zagrebačkom Trgovačkom sudu donesena je odluka o pokretanju stečaja u tekstilnoj tvornici Kamensko, a iskazi dani na ročištu pokazali su kako su dugovi tvornice veći od 80 milijuna kuna, a problemi u koje je dovedena takvi da je upitan nastavak proizvodnje i sudbina 430 radnica.

Iako su radnice Kamenskog priželjkivale stečaj njihova predstavnica Đurđa Krnjak, koja je u svojstvu promatrača bila na ročištu, izrazila je ogorčenje i razočaranje jer se pokazalo da će vjerojatno biti teško ostvariti stečaj s preustrojem.

Potvrdile su se naše sumnje da se radilo o sustavnom uništavanju poduzeća, da smo bili zavaravani, a zapravo nije bilo nikakvog interesa za rad ni za borbu za radnike - kazala je Krnjak.

Dug Kamenskog dvostruko je veći od onog o kojemu je govorio direktor Antun Crlenjak, a rečeno je i kako je vrijednost imovine poduzeća od oko 127 milijuna kuna, pa prema tome nije bilo uvjeta za stečaj koji je pokrenut jer je račun tvrtke bio blokiran dulje od zakonom dozvoljenih 60 dana, kazao je regionalni koordinator Sindikata tekstila Željko Šegina.

Predstečajni upravitelj Zdravko Mitak ocijenio je da postoje uvjeti za otvaranje stečaja, a službenu odluku sutkinja Nada Kraljić najvjerojatnije će još danas objaviti na oglasnoj ploči suda.

Po dosadašnjoj praksi obično je predstečajni upravitelj imenovan stečajnim upraviteljem jer već ima uvid u sitaciju, no službenu odluku sud će objaviti u zakonskom roku od tri dana.

Stečaju se nije protivio ni dosadašnji direktor Crlenjak, kazao je novinarima na izlasku iz zgrade suda Tonči Ravlić, odvjetnik britanske firme vjerovnika koja je podnijela zahtjev za stečaj zbog potraživanja od oko 95.000 eura.

Radnice prekidaju štrajk, koji su započele još 29. rujna, ali će i danas održati mimohod od tvornice na Trgu Francuske Republike do Trga bana Jelačića. Vjerujem, u suzama, jer se ime Kamensko gasi - kazala je Krnjak.

Radnice ipak i dalje gaje slabašnu nadu da još postoji šansa da se pokrene proizvodnja na istoj ili drugoj lokaciji jer imaju još puno nedovršenog posla i narudžbi za inozemne kupce, no to ovisi o procjeni stečajnog upravitelja.

Razočaralo ih je i to što su Crlenjak i njegovi partneri 3. rujna upisali u zemljišne knjige vlasništvo nad nekretninama i zemljištem, u ime navodnih sporazuma o posudbi, kako bi tako stekli status razlučnih vjerovnika. To potvrđuje njihove sumnje da se htjelo uništiti tvornicu radi atraktivne lokacije na Trgu Francuske Republike.

Uskoro bivši direktor Crlenjak izrazio je pak uvjerenje u nastavak proizvodnje najavivši da će stečajnom upravitelju podastrijeti prijedloge Uprave da se proizvodnja preseli u pogone Goričanke nove u Velikoj Gorici.

"Tamo bi se moglo početi raditi već za tridesetak dana, a zaposlilo bi se 350-400 ljudi - kazao je.

Na upit zašto to nije predlagao i ranije, odgovorio je kako je između radnica i Uprave u zadnje vrijeme bilo toliko nepovjerenja da su svi prijedlozi Uprave odbijani. (Hina)

 

Nastavak vijesti (15:30) 

Za stečajnog upravitelja tvornice tekstila Kamensko, koja je stečaju, imenovan je dosadašnji predstečajni upravitelj Zdravko Mitak, potvrdio je regionalni koordinator Sindikata tekstila Željko Šegina.

Ta je odluka danas iza podne objavljena na oglasnoj ploči zagrebačkog Trgovačkog suda, čime je i službeno pokrenut stečajni postupak.

O daljnjem poslovanju tvornice i statusu 430 radnica ubuduće će odlučivati stečajni upravitelj, prema zakonski utvrđenoj proceduri, te procjeni stanja koje će zateći.

Jedan od prvih poteza je otkazivanje ugovora o radu svim radnicama uz otkazni rok od 30 dana. Tijekom otkaznog roka mogla bi se nastaviti proizvodnja ranije dogovorenih naružbi, no HEP bi svakako trebao uključiti struju koja je prošli tjedan isključena - kazao je Šegina.

HEP će svoja dosadašnja potraživanja moći namiriti iz stečajne mase, kao i drugi vjerovnici, a sva buduća potraživanja ići će na teret Kamenskog d.d. u stečaju.

Nakon otkaznog roka, nastavlja Šegina, barem bi dio radnika mogao biti pozvan da potpiše ugovore o radu na određeno vrijeme, ovisno o količini ubuduće ugovorenih poslova.

Kamensko još uvijek ima dio kupaca koji nije otkazao narudžbe jer su zadovoljni kvalitetom rada. U sindikatu se nadaju da bi se i ostali kupci mogli vratiti Kamenskom u stečaju i osigurati im nastavak rada.

Ako bi se uskoro pokrenula proizvodnja, radnice bi mogle nakon tog otkaznog roka dobiti i prvu plaću iz tvrtke u stečaju, što bi im bio prvi prihod nakon pola godine.

Za ostala svoja potraživanja morat će pričekati utvrđenu zakonsku proceduru, a to bi moglo potrajati, procjenjuje Šegina.

Naime, Trgovački sud mora zakazati ispitno ročište na kojem vjerovnici iznose svoja potraživanja, te izvještajno ročište gdje stečajni upravitelj prikazuje detaljnu ocjenu stanja u tvornici.

Za to mora obaviti vrlo detaljan uvid, prikupiti svu dokumentaciju, što je jako puno posla i bojim se da to nije moguće napraviti do kraja godine, kaže Šegina.

Tek nakon toga radnici podnose svoja potraživanja Agenciji za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca koja obavlja obradu i isplatu za svakog pojedinačno.

Po Zakonu o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca radnice Kamenskog mogu očekivati isplatu triju minimalnih plaća, koje za tekstilce iznose 2.729 kuna bruto (što je oko 2.100 kuna neto) te pola iznosa zakonske otpremnine, koja se izračunava za svaku ponaosob.

Ta je isplata u nadležnosti Agencije, a sva ostala potraživanja idu u stečajnu masu odakle se naplaćuju i ostali vjerovnici.

Radnice Kamenskog i danas su održale mimohod od tvornice na Trgu Francuske Republike do Trga bana Jelačića, a sutra ujutro će doći u tvornicu dočekati stečajnog upravitelja. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox