Novi list pozabavio se pitanjem prijevremenih izbora, što je u posljednje vrijeme top tema u Hrvatskoj. Naime, kako je pristupanje Europskoj uniji sa strane Vlade najavljeno za iduću godinu, postavlja se pitanje bi li prijevremeni izbori pomaknuli taj datum. Ali, također se postavlja pitanje, je li to vrijedno odgađanja prijevremenih izbora?
Ministar vanjskih poslova i europskih integracija Gordan Jandroković ocijenio je da bi reforme krucijalne za završetak pregovora za ulazak u EU mogle biti odgođene i 6 mjeseci u slučaju prijevremenih izbora. Ako se spomene da je ovu izjavu Jandroković dao na konferenciji zagrebačkog i županijskog odbora HDZ-a, kao predsjednik zagrebačkog ogranka te stranke, onda bi se to moglo protumačiti kao uvlačenje pitanja pregovora u stranačko nadmetanje, a to se hrvatskim političarima najviše zamjera.
Ulazak u EU prvenstveno je politička odluka, ističe Claus Sorensen, glavni ravnatelj Opće uprave za komunikaciju Europske komisije, i zato je neminovno da i pregovori budu dio političke utakmice, dodaje.
Težina prijevremenih izbora
U čemu je kvaka kad su u pitanju izbori? Izbori sa sobom nose predizbornu kampanju koja u to kratko vrijeme zaokuplja rad svih državnih institucija, koje bi inače svoje vrijeme i resurse trošile na dovršavanje pregovora. Samim time, najvažnije odluke po pitanju ulaska u EU, ne bi mogle biti donesene. Čekalo bi se sastavljanje nove vlade i njeno postupno "hvatanje konaca". Za to vrijeme, na čekanju bi bila dva vrlo važna problema Hrvatske: sudbina brodogradilišta te reforma pravosuđa i borba protiv korupcije.
Pa ipak, i oporba ima svoje argumente kad su u pitanju prijevremeni izbori, koje oni zagovaraju, kao i završetak pregovora. Oni nude sljedeću računicu: kada bi se izbori održali prije Nove godine, nova vlada bila bi formirana početkom 2011-te. Pobjeda nove vlade donijela bi im vjetar u leđa potreban za brzo rješavanje gorućih problema, a napominju i to da izbori, bili oni prijevremeni ili redovni, ne bi trebali utjecati na pregovore o pravosuđu.
Referendum o EU zapravo referendum o Vladi?
Oporba ima još jedan as u rukavu. Mogli bi čak tvrditi da prijevremeni izbori pomažu ulazak Hrvatske u EU, zato jer bi se u protivnom nezadovoljstvo Vladom moglo iskazivati na referendumu za ulazak u EU pa bi ishod mogao biti negativan.
Oporba inzistira na izglasavanje nepovjerenja Vladi, ali kako stvari stoje nije izvjesno da bi se to moglo i dogoditi, zaključuje ovaj dnevni list.
Uzevši u obzir sve informacije, ali zanemarivši na trenutak vrijeme završetka pregovora pa čak i ako se oni pomaknuli, znači li to da bi građani Hrvatske zbog bržeg ulaska u EU morali "trpiti" Vladu koju zapravo nisu niti birali? (MJ)
Izvor: Novi list, 19. listopad 2010.