Potrošači u Europskoj uniji koji kupuju prehrambene proizvode, među njima i mesne, upoznati su s krajnjim rokom do kada se ti proizvodi mogu koristiti ali ne i s datumom zamrzavanja, dok proizvođač mora znati što se s mesom događalo ranije, izjavio je glasnogovornik Europske komisije Frederic Vincent.
"Kada je riječ o pojedinim proizvodima, primjerice kobasicama, onda na deklaraciji mora bit datum do kada se mogu koristiti. Što se tiče zamrznutog mesa, proizvođač hrane je dužan znati što se s mesom događalo ranije i dođe li do nekog problema, on mora objasniti podrijetlo proizvoda, ali potrošači su obavješteni samo o krajnjem roku za uporabu, ne i o datumu zamrzavanja", rekao je Vincent zamoljen da objasni sustav provjere ispravnosti i kvalitete hrane u Europskoj uniji.
On je istaknuo da su za ispravnost prehrambenih proizvoda u zemljama članicama Europske unije odgovorne nacionalne vlasti koje nadziru provedbu nacionalnih i europskih propisa, a povremeno to provjeravaju i europski inspektori.
Europska unija u području sigurnosti hrane ima sustav za brzo obavještavanje i svaka zemlja članica dužna je odmah obavijestiti Komisiju i ostale zemlje članice u slučajevima kada na svom tržištu otkrije neispravan proizvod, proizvod namijenjen izvozu ili proizvod koji je uvezen.
Na pitanje što za Hrvatsku znači činjenica da je u pristupnim pregovorima već zatvorila poglavlje Sigurnost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika, Vincent je rekao da će Hrvatska, kao i sve druge članice, povremeno biti podvrgnuta inspekciji iz EU-a.
"Europska unija ima Ured za veterinarstvo i hranu sa sjedište u Irskoj, koji ima inspektore za hranu. Oni dolaze u države članice provjeriti kako nacionalne vlasti nadziru sigurnost hrane. Osim toga, Europska komisije godišnje objavljuje desetke izvješća o kvaliteti hrane kako bi se osigurala zaštita potrošača", rekao je Vincent.
Hrvatski mediji su posljednjih dana pisali o uvozu zamrznutog mesa, starog i po deset godina, što je demantirano iz hrvatske vlade.
"Sve priče o uvozu mesa starog i po deset godina u Hrvatskoj su nemoguće", rekao je u četvrtak na sjednici vlade ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Petar Čobanković, naglasivši da je Hrvatska u sklopu usklađivanja svoga zakonodavstva s onim EU zatvorila Poglavlje 12 (Sigurnost hrane).
"Sve što vrijedi u EU vrijedi i u Hrvatskoj", rekao je i dodao da je u Hrvatskoj izvršena kompletna kategorizacija objekata koji posluju s hranom, a kontrolu uvoza, proizvodnje i prodaje mesa i mesnih prerađevina provode Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo zdravstva te Državni inspektorat.
"Odgovorno kažem da je mesna industrija ili kompletni prehrambeni sektor jedan od najuređenijih sektora", rekao je Čobanković. (Hina)