Novi potrošač je racionalan, nepovjerljiv i štedi na hrani piću. Za odluka u kupnji presudna je niska cijena i akcijske prodaje, pa ne čudi što 16 posto udjela u maloprodaji čine robne marke, koje se sada već zovu retail brandovi. Kompanije u njih sve više ulažu, rekao je Ante Todorić, Agrokorov potpredsjednik za maloprodaju na konferenciji Food, Drinks & Retail 2010, piše portal Vecernji.hr.Da su kupci sve manje lojalni, a više štede pokazuje istraživanje koje pokazuje kako zbog uštede mjesečno odlaze u 4 različita trgovačka lanca, a prije krize su odlazili u dva.
Građani se češće odlučuju na kupnju na akcijama, a kupuju i velika ekonomična pakiranja, tako da se može očekivati daljnji razvoj diskontnih formata prema tržišnom udjelu od 20%, kao i Europskoj uniji, piše portal Vecernji.hr.
Helmut Fenzl, čelnik Spara Croatia rekao je kako je u Hrvatskoj 90% preostalog tržišta na koje se mogu orijentirati te da su dovoljno jaki pa nisu ni osjetili konkurenciju Lidla. U hrvatskoj maloprodaji, gdje je sedam velikih retailera, neizbježno je okrupnjavanje preuzimanjimaa, a možda čak i kapitalnim povezivanjima, dodao je Fenzl.
Retail će i dalje ostati lokalan, njegova globalizacija je nemoguća, a to i potvrđuju maloprodajni lanci poput Tesca, Walmarta koji u određenoj zemlji imaju i do 70 posto udjela, a na globalnom tržištu samo 1-4 posto, rekao je Todorić.
Jedno je sigurno, kriza je nepovratno promijenila kupovne navike potrošača, a na trgovcima je da im se prilagođavaju. (J.K.)
Izvor: www.vecernji.hr