Čelnici 21 zemlje Azijsko-pacifičkog gospodarskog foruma (APEC) svoj su summit u Yokohami završili u nedjelju pozivom na stvaranje azijsko-pacifičke zone slobodne trgovine, javljaju agencije.
U završnoj deklaraciji navodi se da su čelnici odlučili slijediti svoj cilj stvaranja azijsko-pacifičke zone slobodne trgovine i podržali američki prijedlog stvaranja trans-pacifičkog partnerstva, piše dpa.
"Gospodarstva APEC-a sada su povezanija i integriranija nego ikada. Liberalizacija trgovine i dalje će biti glavni pokretač razvoja azijsko-pacifičke regije", navodi se u deklaraciji.
U završnoj izjavi navodi se da su šefovi država ili vlada APEC-a suglasni da će se suzdržati od umjetnih devaluacija valuta i približiti se tržišno uvjetovanim tečajevima.
Odlučeno je također da će lideri APEC-a sastaviti prvu regionalnu strategiju razvoja do 2015. godine.
U sastavu APEC-a tri su najveće svjetske ekonomije, američka, kineska i japanska, a zemlje toga foruma stvaraju više od pola svjetskog BDP-a i sudjeluju u 44 posto svjetske trgovine.
No, sve razlike između razvijenih i brzo rastućih gospodarstava koji su došle do izražaja na nedavnom summitu skupine G20 ponovile su se i na Azijsko-pacifičkom summitu. Washington i Peking ostali su pri svojim stavovima u vezi s trgovinom i valutnim tečajem. SAD i Kina međusobno se optužuju da štete međunarodnoj trgovini. Washington smatra da je juan podcijenjen što pogoduje kineskom izvozu, dok Peking tvrdi da politika Federalnih rezervi ima za cilj oslabiti dolar kako bi se ojačao američki izvoz i upozorava na protekcionizam, navodi Reuters.
Na marginama foruma održano je nekoliko bilateralnih susreta namijenjena stišavanju diplomatskih napetosti. Japanski premijer Naoto Kan točno je 22 minute u subotu razgovarao s kineskim predsjedikom Huom Jintaom i nakon susreta je rečeno da se radi o velikom koraku naprijed u bilateralnim odnosima poremećenima teritorijalnim sporom u Istočnom kineskom moru, iako su obje strane zadržale početne pozicije. Hu je rekao u nedjelju da Kina želi dobrosusjedske i prijateljske odnose sa svim zemljama u azijsko-pacifičkoj regiji, objavio je AFP.
Kan se sastao i ruskim predsjednikom Dimitrijem Medvedevom, čiji je nedavni posjet prijepornim Kurilskim otocima izazvao prosvjede službenog Tokija. Kan je ugostio Medvedeva kazavši kako se nada da će taj susret "pridonijeti pokretanju globalnog dijaloga na temelju obostranog povjerenja". Nadam se također da ćemo tim razgovorom i drugim kontaktima postaviti temelje za jačanje dijaloga između naše dvije zemlje - odgovorio je ruski šef države pred skupinom novinara. Tijekom razgovora, kako je prenio jedan japanski dužnosnik, japanski premijer kritizirao je nedavni posjet ruskoga predsjednika Kurilskom otočju.
U nedjelju su se u Yokohami sastali i američki i ruski predsjednici Barack Obama i Dmitrij Medvedev. (Hina)