Mnogo je onih koji osim na poslu, rade i u fušu, bez ispostavljanja računa – primjerice profesori koji nakon nastave daju instrukcije. Međutim, Zakon o neregistriranoj djelatnosti tome je odlučio stati na kraj, a samim tim pomalo se gase i brojni ''mali oglasi'', piše Glas Istre.
Mnogi radnici su klijente za posao u fušu tražili preko malih oglasa, no sada je sve manji broj takvih ponuda i potražnji.
Podsjetimo, zakon građanima zabranjuje svako obavljanje djelatnosti koju nisu registrirali kod nadležnog tijela. Predviđene kazne za prekršitelje ovog zakona kreću se od 10 do 30 tisuća kuna.
Za medije se smatra da sudjeluju u obavljanju neregistrirane djelatnosti ako objave oglase oglašivača od kojeg nisu prikupili sve potrebne osobne podatke. Prva promjena u primjeni tog zakona dogodila se upravo kod izdavača koji od oglašivača sada trebaju zatražiti prvenstveno ime i prezime, adresu stanovanja i OIB.
Smrt malih oglasa?
Uočili smo da je zabilježen pad od 40 posto kod malih oglasa u odnosu na vrijeme prije provođenja zakona. Ako se ta tendencija nastavi, smanjit će se isplativost našeg proizvoda. Time je ugrožen i sam proizvod, ali i radna mjesta. No, ne samo to, ugrožene su i djelatnosti koje su registrirane i koje svoje proizvode i usluge nude putem naše marketing revije, zaključuje Ivana Zečević, iz marketinga tvrke Glas Istre novine .
S istim su se problemima susreli i ostali mediji – sa portala Njuškalo.hr , ali i iz Oglasnika također potvrđuju da im se broj oglasa smanjio te da su naišli na nerazumijevanje dijela korisnika.
Bez podataka nema oglašavanja
Sankcioniranje nelegalnog rada uključuje novčane kazne u rasponu od 3 do 50 tisuća kuna, oduzimanje predmeta korištenih ili nastalih u takvom obliku rada, te imovinske koristi ostvarene kršenjem zakona. Sankcioniranje obuhvaća i one koji omogućuju obavljanje neregistriranog rada, točnije one koji u tisku te putem televizije, radija i drugih medija reklamiraju osobe i poslove koji su neregistrirani. (jh)
Izvor: www.glasistre.hr