Iako su vremena teška i recesija davi i dobro uhodane poslove, nezaposlenost je visoka i povjerenje poduzetnika i klijenata nije na baš najboljem nivou – nove tvrtke se otvaraju. Ljude ponekad na pokretanje vlastitog posla natjeraju prilike, odnosno neprilike.
Mnogi koji u vremenima recesije i globalne krize odluče startati sa svojim poslom, ili su ostali bez radnog mjesta, ili ne mogu pronaći novi posao, ili više jednostavno ne žele obijati urede poslodavaca i prolaziti iscrpne i ponekad ponižavajuće razgovore posao. Mnogi od njih neće uspjeti u svome poslu, no ima i onih kojima je kriza otvorila oči i pružila priliku da učine nešto što inače ne bi. To što imate dobru ideju za posao ne znači automatski da ćete i uspjeti. Uspjeh ne garantira ni fakultetska diploma. Poduzetnici dolaze iz različitih okruženja, različito su obrazovani i imaju različita očekivanja od svoga posla. Planiranje je gotovo pa najvažniji posao u poduzetništvu.
Dosadašnja istraživanja i uspoređivanja su pokazala da poduzetnike krase neke osobine koje „ostali“ ljudi nemaju. Mora im se priznati da su hrabri i poduzetni, da nikada ne miruju i uživaju u uspjehu bez obzira na to što mu je cilj, a ponekad i bez obzira na opravdanost sredstava.
Htjeli mi to priznati ili ne, ono što nas pokreće kad je riječ o poslu je novac.
Naslov članka: Nitko nije predodređen za uspjeh
Autor: Marina Karamatić SopićIzvor: Poslovni savjetnik br.65., str. 26.-27.