Processteq: Kakvo je stanje u proizvodno-prerađivačkoj industriji u RH

11/10/2010

 Stanje u proizvodno-prerađivačkoj industriji u Hrvatskoj i rješenja u procesnoj industriji bile su glavne teme dvodnevne međunarodne konferencije o procesnoj tehnologiji u Hrvatskoj i regiji PROCESSTEQ, koja je šestog i sedmog listopada održana u zagrebačkom hotelu Antunović.

 

Skup je održan pod visokim pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske i pokroviteljstvom Hrvatske Gospodarske komore, a u organizaciji mlade zagrebačke tvrtke Sinitech.

Međunarodni poslovni događaj Processteq okupio je stručnjake s područja inženjeringa, proizvodnje i kupovine svih vrsta procesnih tehnologija i oprema kako bi se produbila svijest o važnosti prerađivačke industrije kao bitnog čimbenika gospodarskog oporavka. O smjeru kretanja proizvodno-prerađivačke industrije u Hrvatskoj na Okruglom stolu govorili su bivši predsjednik Stjepan Mesić, dekan Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta Sveučilišta  Zagrebu Damir Ježek, predsjednik uprave tvrtke Sinitech Slaven Vujić te predsjednik uprave tvrtke Maraska d.o.o. Vandri Montabelo. Panel raspravu je moderirao Miodrag Šajatović.

 

Onima koji pokušavaju obnoviti, odnosno pokrenuti proizvodnju u Hrvatskoj, glavna su prepreka banke koje ne gledaju na ugovorene poslove i razvojne perspektive već isključivo na institut hipoteka. Prodajom banaka strancima, Hrvatska je izgubila mogućnost stvaranja i provođenja vlastite razvojne strategije. Strategije obnove proizvodnje i povećanja izvoza Hrvatska ne posjeduje. Posjeduje tek silu činovnika koji posljednja dva desetljeća provode u sporom pisanju jednog dokumenta. Bilo bi bolje da je ovu konferenciju umjesto gospodarskog subjekta organizirala Vlada i time u javnost poslala novi, snažni poticaj gospodarstvu u cjelini. Naše proizvodno gospodarstvo treba novu razvojnu paradigmu. Znam da sadašnje stanje odgovara interesima jakih. U borbi za njihovu obranu, interes hrvatske proizvodnje ne smije se proglašavati nelegalnim - istaknuo je bivši predsjednik Stjepan Mesić i ponovno predložio prenamjenu neiskorištenih vojnih objekata u proizvodne svrhe.

 

Predsjednik uprave tvrtke Sinitech, organizatora konferencije, Slaven Vujić rekao je kako su u domaćoj prerađivačkoj industriji izgubljene brojne uspješne pozicije. Pozvao je zakonodavce na donošenje jednostavnijeg i efikasnijeg zakonodavnog okvira u kojem će svi proizvođači imati priliku raširiti svoja krila. Pozvao je političare da skinu političke boje s proizvodnih procesa u Hrvatskoj i priliku za pokretanje proizvodnje pruže gospodarstvenicima. Industrijska proizvodnja u Hrvatskoj zauzima oko 17 % BDP-a i zapošljava četvrtinu radno aktivnog stanovništva. Zaključio je riječima kako je u odnosu na listopad 2008. godine u industriji izgubljeno oko 70 tisuća radnih mjesta.  

 

Kako bi znanost i industrija efikasnije surađivali u jačanju hrvatske proizvodnje, dekan PBF-a Damir Ježek je naglasio potrebu izdvajanja Znanosti iz aktualnog mastodontskog ministarstva u posebno tijelo. Za primjer je naveo nove poteze Republike Srbije koja je podignula kredit od 300 mil eura za potrebe razvoja visokih znanosti.

 

Pored okruglog stola, na konferenciji je održano i jedanaest predavanja na temu procesnih tehnologija kao i međunarodni EXPO dio posvećen rješenjima u procesnoj industriji i njoj povezanim industrijama s naglaskom na spajanje korisnika tehnologija s ponuđačima rješenja i opreme iz prehrambene, kemijske, farmaceutske, naftne i petrokemijske te duhanske industrije, kao i srodnih djelatnosti koje ih prate.

 

Organizacijom pak EXPO dijela Processteqa iznimno su bili zadovoljni izlagači rješenja u procesnoj industiji.  Prema riječima Igora Baotića koji je na EXPO dijelu predstavljao tvrtku Veolia Water, vodeću svjetsku tvrtku u obradi voda i otpadnih voda Konferencija je ponudila više sadržaja od sličnih drugih događaja u našem podneblju. Zanimljivim je ocijenio uspješne razgovore s business to business partnerima u regiji i naglasio potrebu održavanja Processteqa ponovno.  

 

O suradnji više privrednih subjekata na konkretnim projektima govorio je i Kruno Huskanović, diplomirani inženjer strojarstva i predstavnik tvrtke SKF Croatia d.o.o. Kako je rekao, potreba za optimizacijom procesa i resursa u proizvodnji nikada nije bila izraženija nego danas, zahtjevi za povećanjem proizvodnih kapaciteta s jedne i smanjenjem resursa s druge predstavljaju novi izazov za stručnjake iz raznih područja. Huskanović je zaključio riječima kako se nastavlja uspješan rad tvrtke SKF Croatia u Coca Cola punionici te je pozvao organizatore da Konferenciju, uz EXPO dio, održe i u narednoj godini. (PS/SJ)

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox