Caritas Zadarske nadbiskupije domaćin je 4. nacionalnog skupa o beskućnicima, a u tijeku dvodnevne rasprave sudionici će razmatrati iskustva u radu s beskućnicima, s nakanom da se poboljša skrb za njih.
Riječi beskućnik nema ni u jednom hrvatskom zakonu, najteže ostvaruju temeljna ljudska prava, nemaju stalno mjesto boravka pa ne mogu dobiti isprave bez kojih pak ne mogu ostvariti sva ostala socijalna prava - istaknuo je Luka Mađerić iz vladina ureda za ljudska prava. U izmjenama zakona o socijalnoj skrbi, koje se pripremaju, beskućnici bi napokon trebali biti uvršteni u zakon kao posebna kategorija, dodao je Mađerić.
I dalje prevladavaju predrasude da su beskućnici alkoholičari, narkomani ili psihički bolesnici, a zapravo se ta situacija spletom nesretnih okolnosti može dogoditi svakomu, ispričao je splitski beskućnik Živko Kodru koji se nakon pet godina provedenih u Domovinskome ratu i nekoliko godina u tvrtki za razminiranje dobio otkaz.
Pokrenuo sam radni spor koji je trajao 12 godina. U tih 12 godina život mi se raspao, a kad je na kraju presuđena novčana odšteta u moju korist, nisam ju mogao naplatiti - kazao je Kodru.
Drago Lelas iz splitske udruge "Most" rekao je da je takvih i sličnih priča u Hrvatskoj, nažalost, sve više. Veći broj prihvatilišta i veći prostori za prenoćišta zajednički su problemi svih hrvatskih gradova, istaknuo je.
U svijetu je oko milijardu beskućnika, a Europska unija procjenjuje da više od 60 milijuna ljudi živi ispod praga siromaštva. Don Ivica Jurišić voditelj zadaraskog Caritasa je izjavio da je u Hrvatskoj oko tisuću beskućnika.
Na skupu u organizaciji Caritasa Zadarske nadbiskupije sudjeluju predstavnici ministarstva zdravstva i socijalne skrbi, vladina ureda za ljudska prava, predstavnici prenoćišta iz Karlovca, Varaždina, Siska, Splita i Zagreba te zagrebačkog i osiječkog Caritasa.
Skup završava sutra zatvorenom sjednicom predstavnika hrvatskih prenoćišta i prihvatilišta, nakon koje će biti predstavljeni zaključci 4. nacionalnog skupa o beskućnicima. (Hina)