Poljoprivrednicima koji imaju probleme sa vraćanjem HBOR-ovih kredita država nudi mogućnost reprograma kredita i savjetodavnu pomoć, no neće im otpisati dugove, izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Petar Čobanković nakon sastanka s predstavnicima HBOR-a i Hrvatske poljoprivredne komore.
HBOR je između 2005. i 2010. godine poljoprivrednicima osigurao 492 vrlo povoljna kredita, uz 4% kamate na rok od 12 godina. Od toga je za govedarstvo realiziran 231 kredit ukupne vrijednosti 481 milijun kuna, za dugogodišnje nasade 215 kredita u iznosu od 175 milijuna kuna, a za svinjogojstvo 46 kredita u vrijednosti 196 milijuna kuna. Od 492 korisnika, s njih šest HBOR raskida ugovore i bit će predmet ovrhe, dok je 110-ici zbog neplaćanja HBOR blokirao račune. Od tih 110 problematičnih 65 su u govedarstvu, 39 u dugogodišnjim nasadima, a šestorica u svinjogojstvu, i njima se nudi reprogram kredita na 15 godina, te stručni savjeti i edukacija.
Neće biti otpisa kredita već svaki korisnik mora servisirati svoje obveze, budući da im je država već osigurala do 50 posto povrata investicijske potpore, pa ne može na sebe preuzeti i drugi dio tereta, ističe Čobanković. Osim toga, to ne bi bilo pošteno ni prema većini korisnika, njih tristotinjak, koji uredno servisiraju svoje obveze. Ministarstvo će s Hrvatskom poljoprivrednom agencijom i poljoprivredno-savjetodavnom službom Hrvatske poljoprivredne komore analizirati stanje kod svih korisnika kredita, te pojedinačno utvrditi njihove probleme. Nakon što "snimi" situaciju na terenu, krajem idućeg tjedna održat će novi sastanak i odlučiti o potrebnoj pomoći, najavio je Čobanković. Svjesni smo problema u poljoprivrednoj proizvodnji, pogotovo zbog izuzetno loše 2009. godine kada su jako pale otkupne cijene, posebice mlijeka, rekao je Čobanković.
Najteže stanje u svinjogojstvu i vinogradarstvu
Sada se situacija ipak značajno popravila, tako da u ovoj godini očekujemo konsolidaciju mliječnog sektora, kada cijena mlijeka ne bi smjela biti ispod 3,50 kuna po litri, a to je više nego bilo gdje u okruženju ili u zemljama EU, ističe potpredsjednik Vlade. Najteže stanje je u svinjogojstvu jer tržište ne može prihvatiti povećanje cijena svinjetine, a cijene stočne hrane rastu, te u vinogradarstvu jer se posljedice svjetske krize najviše odražavaju na taj sektor, ocijenio je Čobanković. (Hina/mš)
Foto: www.vlada.hr