Zahvaljujući nafti, Libija se mogla razbacivati novcem, a u inozemstvu je spremila desetke milijardi dolara. Jedan dio nalazi se u gotovini u bankama, drugi je u udjelima u različitim institucijama; od energetskih kompanija do nogometnih klubova, piše Business.hr.
Libijska ulaganja mogu se pronaći u najmanje 35 zemalja na četiri kontinenta, a u samo je u američke banke pospremljeno više od 30 milijardi dolara gotovine koje su sada zamrznute.
Nakon ukidanja međunarodnih sankcija 2003. Libija je osnovala fond državne imovine Libyan Investment Autorithy (LIA) , a upravljao je sa 60 milijardi dolara i danas je jedan od najvećih državnih fondova.
LIA je svojevremeno uložila više od 300 milijuna dolara u investicijsku banku Lehman Brothers koja je postala simbolom gospodarske krize, a sada putem suda pokušava namiriti to ulaganje.
LIA je vlasnik 3,3 posto udjela u Pearsonu, vlasniku Financial Timesa i izdavačke kuće Penguin Publishing, a jedna od omiljenih destinacija za libijska ulaganja je Ujedinjeno Kraljestvo.
Libijski dolari nalaze se i u Italiji, pa je ova zemlja najveći pojedinačni dioničar UniCredita u čijem je vlasništvu i Zagrebačka banka. Libijski državni fond ima udjele u naftnoj kompaniji Eni, industrijskom kongomeratu Finmeccanici te nogometnom klubu Juventus gdje drži udjel od 7,5 posto.
U Europi je libijski novac prisutan kroz portfelj ulaganja povezanih s naftom, a uključuje tri rafinerije i oko 3000 benzinskih stanica. Osim toga, Libija u Africi drži desetke malih telekom i infrastrukturnih kompanija. (jk)
Izvor: www.business.hr