Liberalne teorije koje su proteklih 30 godina usmjeravale razvoj svjetskog gospodarstva moraju se izmijeniti iz temelja, smatra čelnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominique Strauss-Kahn. U govoru u ponedjeljak Strauss-Kahn je izjavio kako smatra da je "washingtonski konsenzus", sklop liberalnih teorija koje naglašavaju učinkovitost otvorenog tržišta - zastario.
Washingtonski je konsenzus prošlost. U stvaranju makroekonomskog okvira za novi svijet klatno će se barem malo zanjihati od tržišta prema državi - kazao je čelnik MMF-a u govoru studentima u Washingtonu, sažimajući time lekcije naučene iz financijske krize 2008.-2009.
MMF je dugo zagovarao politiku otvorenog tržišta, pozivajući zemlje članice na privatizaciju poduzeća u državnom vlasništvu i fleksibilnije poslovno okruženje. Nemojte me krivo shvatiti - stari je obrazac globalizacije osigurao brojne prednosti, izbavivši od siromaštva stotine milijuna ljudi. No, ta je globalizacija imala i svoju tamnu stranu - veliki jaz između bogatih i siromašnih koji se nastavlja produbljivati. Dok se globalizacija trgovine povezuje sa smanjivanjem tih razlika, financijska je globalizacija dovela do njihovog povećavanja - upozorio je Strauss-Kahn.
Ovo je tek jedno u nizu "otkrivanja tople vode" koje su počeli provoditi čelnici velikih organizacija, kao i brojni intelektualci ili filmaši poput Petera Josepha i Michaela Moorea. Naime, svi oni odjednom počinju kritizirati globalizam, kapitalizam i otvoreno tržište, nudeći rješenja koja su starijim stanovnicima ovih prostora itekako poznata - manje razlike među ljudima, manja moć novca, pomoć države tako da sve ne bude ostavljeno na milost i nemilost tržišta. Samo se svi boje to nazvati pravim imenom, jer ne dao Bog da se spomene riječ na S ili ako baš hoćete na K. Tipično za ljudski rod, umjesto da jednostavno poboljša ono što već ima i unaprijedi to za dobrobit svih, on ulazi u nešto novo, kako bi na tome mogao fino zaraditi i onda se odjednom vraća na ono staro kad vidi da ovo novo više ne drži vodu. (Hina/MJ)