Strani turisti prošle godine u Hrvatskoj potrošili 829 mil. dolara putem Visa kartica

Visa je predstavila prvi „Turistički osvrt: Hrvatska“ te tim povodom u Novinarskom domu organizirala okrugli stol na temu „Trendovi potrošnje stranih turista u Hrvatskoj“, kako bi potaknula pozitivne promjene u hrvatskom turizmu i naglasila važnost potrošnje stranih turista za održivi razvoj hrvatskog turizma.

 

Iako Hrvatska ima zavidnu reputaciju kao moderna turistička destinacija koja privlači posjetitelje iz cijelog svijeta, još uvijek postoji ogromni neiskorišteni turistički potencijal kada je riječ o povećanju dolaska stranih gostiju te njihove potrošnje, koja može značajno ojačati hrvatsko gospodarstvo i neutralizirati negativne utjecaje svjetske ekonomske krize, zaključeno je na Visa okruglom stolu.

Visa Turistički osvrt

Visa je ovom prigodom predstavila i prvi „Turistički osvrt: Hrvatska“ – opsežni pregled o tome koliko su strani turisti potrošili novaca u Hrvatskoj putem Visa kartica i gdje najčešće troše. Rezultati navedenog pregleda trebali bi dodatno oplemeniti sliku o hrvatskom turizmu i pomoći Nacionalnoj Turističkoj Upravi da u djelo provede strateški Plan za Turizam 2010.- 2014., koji za cilj ima promociju Hrvatske kao lifestyle  destinacije kroz razvitak deset turističkih regija.

Prema podacima Vise za 2010. godinu, strani su turisti putem Visa kartica u Hrvatskoj potrošili čak 829,1 milijuna dolara. Pritom su najveći potrošači stigli iz europskih zemalja i Sjedinjenih američkih država. Njemačka je bila vodeće tržište za hrvatski turizam u 2010. godini, s potrošnjom od 80,7 milijuna dolara, što čini porast od 10,1% u odnosu na 2009. godinu. Iako je bila vodeće tržište 2009., Italija je prošle godine pala na treće mjesto po potrošnji sa 75,8 milijuna dolara. Sveukupno, potrošnja deset najvažnijih tržišta lani je bila na praktički istoj razini kao 2009. Godine. Tako su naprimjer gosti iz Velike Britanije 2010. putem Visa kartica potrošili 78,4 milijuna dolara, iz Norveške 58,9 milijuna dolara i Francuske 52,5 milijuna dolara.

Uspon Brazila, Rusije, Indije i Kine (BRIC) i rastuća potrošačka snaga njihovog stanovništva bitno je doprinijela hrvatskom turizmu 2010. godine. Prema Visa podacima, tržište je zabilježilo najveći porast potrošnje posjetitelja upravo iz Brazila i Rusije. Ovaj rast može se pripisati činjenici da hrvatski režim viza omogućuje posjetiteljima iz Rusije i Ukrajine da sezonski posjećuju Hrvatsku bez vize. Porast potrošnje se također očekuje od Indije i Kine, jer je Hrvatska prilagodila vizni režim prema turistima iz tih zemlja. Kineski posjetitelji, izuzev onih iz Hong Konga, Macaua i Tajvana, potrošili su tako 17% više po godini, do 397,7 milijuna dolara. Dok su građani Indije također povećali potrošnju za 18% u 2009. godini, na 315,5 milijuna dolara.

Najjači je kolovoz

Hrvatski je turizam uvelike sezonski, a kolovoz je turistički najposjećeniji mjesec, pokazali su Visa podaci. U 2010. godini, kolovoz je bio najbolji mjesec potrošnje internacionalnih turista, pri čemu je potrošnja narasla za 7,7% godišnje, na 229,7 milijuna dolara. Srpanj je bio sljedeći najbolji mjesec, bilježeći porast od 9% do čak 205,9 milijuna dolara, dok je rujan bio treće rangirani mjesec u godini sa potrošnjom povećanom za 7,2% (100,9 milijuna dolara).

  Potrošnju inozemnih, ali i domaćih turista Institut za turizam prati već više od dvadeset godina putem istraživanja  „Stavovi i potrošnja turista u Hrvatskoj – TOMAS Ljeto“. Rezultati istraživanja reprezentativni su za cjelokupnu turističku potražnju u komercijalnim oblicima smještaja u sedam obalnih županija.  U 2010. godini inozemni su turisti izdvajali u prosjeku 59 eura ili 5% više po ostvarenom noćenju nego 2007. (kada je prosječna potrošnja iznosila 56 eura). Prosječni dnevni izdaci inozemnih gostiju za usluge ugostiteljstva porasli su 14% u odnosu na 2007., izdaci na usluge trgovine smanjeni su 17%, a na sve ostale usluge izdvajalo se 12% manje, dodala je dr.sc. Sanda Čorak, ravnateljica Instituta za turizam. (PS/MJ)

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox