Europski burzovni indeksi u utorak su pali pod pritiskom zabrinutosti da globalni oporavak usporava nakon objava razočaravajućih gospodarskih podataka i straha da će moguće smanjenje kreditnog rejtinga SAD-a zakočiti gospodarski rast.
Pritom je indeks Londonske burze Ftse smanjen za 0,63 posto, na 5.737 bodova, frankfurtski DAX je pao za 1,15 posto, na 6.874 boda, a pariški CAC za 1,12 posto, na 3.548 bodova. Rudarske su kompanije, čija je izvedba vrlo usko povezana s gospodarskom rastom, bile među glavnim gubitnicima, s prosječnim padom vrijednosti dionica za 1,9 posto.
Sumnja ulagača u skori oporavak SAD-a
Razočaravajući podaci o stanju u američkom industrijskom sektoru objavljeni u ponedjeljak i o BDP-u prošloga tjedna ojačali su zabrinutost ulagača da bi oporavak u Sjedinjenim Državama mogao biti zakočen. Postoji zabrinutost u vezi s usporavanjem sektora proizvodnje, kao i skepticizam oko dogovora o podizanju limita zaduživanja u SAD-u - izjavio je Bob Parker iz Credit Suissea te dodao da postoji velika vjerojatnost da će američki kreditni rejting biti smanjen.
Strah od širenja dužničke krize u eurozoni
Europski ulagači i dalje strahuju od širenja dužničke krize u eurozoni na veća gospodarstva, što je razlog današnjeg skoka prinosa po talijanskim i španjolskim državnim obveznicama. Skok prinosa po 10-godišnjim talijanskim državnim obveznicama najviše je pogodio cijene dionica talijanskih banaka, pri čemu je UniCreditova oslabjela za 2,6 posto, a Intese Sanpaola za 2,5 posto.
Među pojedinačnim gubitnicima bio je i četvrti najveći maloprodajni lanac u svijetu Metro, čije su dionice nakon objave poslovnih rezultata za drugo tromjesečje koji nisu ispunili očekivanja tržišta oslabjele za 5,4 posto. Bio je stoga među najvećim utezima frankfurtskom indeksu DAX.
Indeks Tokijske burze Nikkei pao je za 1,21 posto, na 9.844 boda. (Hina)