Euro je kliznuo s najviših razina u tri tjedna prema dolaru u promjenjivoj trgovini na međunarodnim tržištima, s obzirom da je zabrinutost u vezi grčkih pregovora s kreditorima potisnula u drugi plan bolje od očekivanih podatke o aktivnosti u sektoru usluga u eurozoni.
Euro je tako nakratko dosegnuo 1,3063 dolara, najvišu razinu u gotovo tri tjedna, da bi se potom našao pod pritiskom prodaja i njime se trgovalo po 1,2997 dolara, što znači da je na dnevnom gubitku od 0,2 posto. No, drži se i dalje sigurno iznad najniže razine u 17 mjeseci od 1,2624 dolara, na koju se spustio 13. siječnja. Bio je pod pritiskom i prema švicarskom franku, spustivši se na najnižu razinu u četiri mjeseca od 1,2057 franaka. Prema jenu je pak ojačao, popevši se na 100,84 jena, blizu najviših razina u četiri tjedna.
Dolar je prema jenu također ojačao, približivši se najvišoj razini u četiri tjedna, i njime se trgovalo po 77,39 jena. Izvješće londonske tvrtke Markit pokazalo je da bi eurozona još mogla izbjeći recesiju, što se pripisuje iznenadnom uzletu aktivnosti u uslužnom sektoru eurozone koji je amortizirao nastavljen pad aktivnosti u sektoru proizvodnje u ovome mjesecu. U takvim okolnostima euro je nakratko poskočio na najviše razine u danu da bi se potom našao pod pritiskom.
Neizvjesnosti u vezi sposobnosti Grčke da izbjegne kaotični bankrot pridonijele su povećanoj promjenjivosti trgovine slijedom odluke ministara financija eurozone da odbiju ponudu privatnih kreditora u vezi zamjene obveznica, ocijenivši previsokim kupon koji zahtijevaju. Kreditori su kazali da su spremni prihvatiti kupon od najmanje četiri posto budu li otpisivali nominalnu vrijednost obveznica koje drže za 50 posto. Indeks menadžera nabave (PMI) za uslužni sektor eurozone vjerojatno je pomogao, no ne trgujemo eurom na temelju izgleda za rastom. Više nas zabrinjavaju strukturalne posljedice krize eurozone i vijesti koje čekamo u vezi dogovora Grčke i kreditora, kazao je Carl Hammer, glavni valutni strateg u SEB-u. Pritiske na euro izazvale su i ocjene da bi Portugal, koji smatraju drugom najrizičnijom zemljom u eurozoni, mogao biti sljedeći kandidat za bankrot, nakon Grčke. Nove smjernice ulagačima bi mogao dati novi dvodnevni sastanak američke središnje banke Fed čije redovno mjesečno zasjedanje započinje tijekom dana. (Hina/HT)