Napredak tehnologije, financijska kriza i porast jeftinog uvoza presudit će nekim industrijama i poslovima, a koji su to poslovi pročitajte u nastavku, piše net.hr.
Listu poslova kojoj se ne piše dobro u ovim okolnostima napravio je IBIS World, američka kompanija za istraživanje tržišta.
Fotografske radnje
Digitalna fotografija smanjila je potrebu za razvijanjem fotografija na papiru, te je ta industrija u SAD-u zabilježila pad od 11,4 posto u posljednjih deset godina. A da je stanje u tom sektoru teško pokazuje i propast Kodaka.
Popravak bijele tehnike
Kako padaju cijene tehnike, kupcima se često više isplati kupiti novi uređaj, nego popravljati stari, a uz to prodavači često daju garancije kojima nude zamjenu aparata u slučaju kvara. Ovaj sektor u SAD-u bilježi pad od 5,7, posto godišnje.
Iznajmljivanje DVD-ova
Uz brzi internet i skidanje filmova ili video igara s interneta, gotovo da nema potreba za iznajmljivanjem istih zbog čega će ovaj sektor u sljedećih pet godina padati 13,8 posto godišnje.
Izdavanje novina
Internetski portali i konvergencija medija utjecala je i na izdavačku industriju koja će prema procjenama sljedećih pet godina padati 4,2 posto godišnje.
Proizvodnja CD-a i DVD-a
Sve je manja potreba za kompaktnim diskovima za pohranjivanje podataka, a potrošači sve više koriste hard diskove i tehnologiju streaminga zbog čega će ova industrija sljedećih pet godina padati za 4,4 posto godišnje.
Željezarija
Ovaj sektor pogodio je uvoz, barem u SAD-u, iz Kine, Meksika i Kanade.
Obućarska industrija
Jeftini uvoz iz Kine snažno je pogodio obućarsku industriju te je na američkom tržištu obuće 75 posto uvoza iz Kine. Ovom sektoru sve više prijeti i uvoz iz Vijetnama.
Proizvodnja ženske odjeće
Premještanje proizvodnje u druge zemlje dovelo je do znatnog pada ovog sektora, no na odjeći se još uvijek može dobro zaraditi jer se jeftino proizvedena odjeća u zemljama Trećeg svijeta može skupo prodati na domaćem tržištu. (jk)
Izvor: www.net.hr