Porezna uprava u srpnju počinje s probnim e-ovrhama koje se uvode radi pravodobnog i ujednačenog postupanja prema dužnicima, najavila je načelnica Sektora za ovrhe u Poreznoj upravi Dinka Salmić na okruglom stolu "Vjerovnici i dužnici: Kako naplatiti potraživanja" održanom u organizaciji magazina Banka i tvrtke EOS Matrix, izvijestili su iz Banke.
Na ovaj se način isključuje diskrecijsko pravo pri pokretanju ovrha, koje će se sada pokretati automatski, a dug će se blokirati po isteku mjesec dana, kazala je Salmić te najavila da primjena ovog sustava na području cijele zemlje počinje u rujnu.
Borba s nelikvidnošću
Komentirajući inicijativu Vlade da poboljša naplatu u Hrvatskoj i problem nelikvidnosti riješi donošenjem zakona o financijskom poslovanju, koji uskoro ide u saborsku proceduru, generalni direktor Badela 1862 Srđan Oreb istaknuo je kako se Vlada morala uhvatiti u koštac s nelikvidnošću, te da je bilo potrebno uvesti red u naplatu poreza.
Zakon je, kazao je Oreb, usmjeren protiv onih koji otvaraju tvrtke, ostaju dužni i onda otvaraju nove, što je sve postalo vrlo razrađen "sport" u Hrvatskoj.
No upozorio je da će se taj zakon trebati vrlo pažljivo provoditi, jer ako s jedne strane Porezna uprava i banke budu povećavali presiju na gospodarstvo, a s druge je strane pad industrijske proizvodnje i potrošnje, cijeli će se sustav raspasti.
Izvršni direktor Sektora upravljanja kreditnim rizicima RBA Dubravko-Ante Mlikotić iznio je podatke o lošim plasmanima za hrvatski bankarski sektor - krajem 2011. takvih je plasmana bilo 12,4 posto. Problematičnih plasmana poduzećima bilo je čak 20,1 posto, dok je kod stanovništva taj udio 8,6 posto.
Tko je prosječni hrvatski dužnik?
Generalna direktorica agencije za naplatu potraživanja EOS Matrixa Barbara Cerinski predstavila je profil prosječnog hrvatskog dužnika na temelju istraživanja na uzorku od 2.000 građana.
To je 41-godišnji muškarac, Zagrepčanin, srednje stručne spreme i zaposlen koji je dužan na tekućem računu, po kreditnim karticama, za kredite i za telekomunikacijske usluge. On je spreman dugovanja platiti obročno i za to mjesečno izdvojiti 850 kuna.
Za usporedbu, u 2011. prosječan je dužnik bila žena iste dobi i stručne spreme, koja je bila spremna obročno platiti obveze i za to izdvojiti isti mjesečni iznos. Ona je prošle godine imala 3.431 kunu dospjelih potraživanja na tekućem računu, 7.890 kuna po kreditnim karticama, 4.959 kuna bila je dužna za razne kredite te 735 kuna za telekomunikacijske usluge. (Hina/jk)