Ako ste jedni od onih koji vole nesvakidašnje avanture i pomicanje vlastitih granica, okušajte se u turističkim putovanjima u svemir. Sve što vam je potrebno je odlično zdravlje i spremnost na trošenje poveće svote novca.
Postoje četiri vrste turističkih putovanja u svemir, koje putnicima pružaju zanimljivo iskustvo.
Prva su vrsta takozvani Zero-G letovi. Riječ je o putovanju avionom u atmosferu na visinu od oko 10ak kilometara, pri čemu se tokom leta izvodi slobodan pad. Za ovu vrstu putovanja nije potrebna specijalna tehnologija, leti se teretnim avionom s običnog aerodroma, a turisti se upoznaju s osjećajem bestežinskog stanja. Zbog jednostavne izvedivosti ova je vrsta svemirskog turizma najjeftinija i kreće se između 2.500 i 5.000 dolara.
Drugu vrstu čine suborbitalni letovi. U ovom se slučaju turisti se lansiraju u avionu s letjelicom, koja se od aviona odvaja na 15ak kilometara visine i ide na oko 100 kilometara udaljenosti. Let traje otprilike tri sata unutar kojih turisti mogu osjetiti bestežinsko stanje u trajanju do pet minuta i gledati Zemljino prostranstvo. Cijena ovog putovanja kreće se oko 200.000 dolara, a tvrtka koja je specifična za ove letove je Virgin Galactic, tvrtka šire poznatog poduzetnika sir Richarda Bransona, koji je istu osnovao u sklopu grupacije Virgin.
Treća su vrsta orbitalni letovi. Za razliku od prve dvije vrste putovanja, orbitalni letovi zahtijevaju veću spremnost i tehničku izvedivost. Naime, putnici idu s profesionalnim astronautima te se s njima zadržavaju na Međunarodnoj svemirskoj stanici, budući da se nemaju gdje stacionirati. Ovaj ''godišnji'' traje od tjedan do dvanaest dana, unutar kojih je putnik u bestežinskom stanju, a košta oko 20 milijuna dolara.
Poznata je još jedna vrsta putovanja, a to je takozvana Mjesečeva misija ili put oko Mjeseca. Budući da je mali broj ljudi vidio drugu stranu Mjeseca, ovo će vas putovanje koštati otprilike 100 milijuna dolara.
Turistički putnici u svemiru:
Dennis Tito (SAD) 2001. - proveo 9 dana su svemiru
Mark Shuttleworth (Sjeverna Afrika) 2002. - proveo 11 dana u svemiru
Gregory Olsen (SAD) 2005. - proveo 12 dana u svemiru
Anousheh Ansari (Iran/SAD) 2006. - proveo 12 dana u svemiru
Charles Simonyi (Mađarska/SAD) 2007. - proveo 15 dana, a 2009. godine 14 dana u svemiru
Richard Garriott (SAD/VB) 2008. - proveo 12 dana u svemiru
Guy Laliberte (Kanada) 2009. - proveo 12 dana u svemiru
Ljetovanje i zimovanje u svemiru?
Dvije tvrtke koje se najviše bave turističkim putovanjima u svemir su već spomenuti Virgin Galactic i Space adventures. Lista putnika za nesvakidašnji doživljaj je duga, što pokazuje da su mnogi spremni platiti velike iznose kako bi ostvarili svoje snove.
Zero-G letovi 2.500 – 5.000 $
Suborbitalni letovi 200.000 $
Orbitalni letovi 20 milijuna $
Mjesečeva misija 100 milijuna $
Međutim mnogima su ove astronomske cijene ipak previsoke za tako kratku avanturu. Komercijalizacijom putovanja očekuje se snižavanje cijena, ali i proširenje ponude.
Možete li zamisliti vjenčanja u svemiru, sportske utakmice, organizaciju evenata ili proslave rođendana? Umjesto ljetovanja ili zimovanja, godišnji u svemiru? Možete li zamisliti agencije koje vam sastavljaju ponudu za odmor u hotelu smještenom u svemiru?
Naučili smo pomicati granice nemogućeg. Nebo više nije granica.
Autor: Sonja Jajčević