Italija je bila primorana zadužiti se po rekordno visokim kamatnim stopama od uvođenja eura, što je najnoviji znak da je dužnička kriza sve bliža tom trećem po veličini gospodarstvu eurozone.
Aukcija 8,0 milijardi eura vrijednih trezorskih zapisa s rokom otplate od šest mjeseci i dvije milijarde eura obveznica s rokom otplate dvije godine zabilježila je slabu potražnju.
Na aukciji obveznica s rokom otplate dvije godine Italija je bila prisiljena platiti prosječan prinos od 7,814 posto, nasuprot 4,628 posto koliko je platila na prethodnoj sličnoj aukciji, održanoj u listopadu. To je novi rekordni prinos na obveznice te ročnosti od 1999. godine.
Strah investitora
Za prodaju trezorskih zapisa morala je platiti prinos od 6,504 posto, najviši od uvođenja eura i gotovo dvostruko veći od 3,535 posto, koliko je platila na aukciji u listopadu.
Poskočila je i cijena zaduživanja talijanske vlade na sekundarnom tržištu, uz skok prinosa na dvogodišnje obveznice na čak 8,03 posto. Taj prinos dosegnuo je rekordnih 8,304 posto 9. studenoga. Nadalje, prinosi na obveznice s rokom otplate 10 godina dosegnuli su 7,373 posto, što je nadomak najviše razine u 14 godina od 7,495 posto, zabilježene također na aukciji 9. studenoga.
Ovakvi prinosi vjerojatno će ojačati strah investitora u vezi talijanskog duga, koji iznosi 1.900 milijardi eura ili golemih 120 posto njezina bruto domaćeg proizvoda.
Prinosi su uzletjeli. Jednostavno nisu održivi u dugome roku, izjavio je Marc Ostwald, strateg pri Monument Securitiesu u Londonu. Padhraic Garvey, strateg pri nizozemskom ING-u smatra da su kamatne stope užasne. Iskreno rečeno, ovo nije dobro, nije dobro uopće. Cijena zaduživanja je užasna, izjavio je Garvey. (Hina/jk)