Je li planiranje u vašoj organizaciji (ne)fleksibilno?

Dobre namjere ne idu na ruku stvaranju otporne organizacije. Dugoročni poslovni planovi, planovi u slučaju nesreća, planovi za hitne intervencije itd. samostalni su dokumenti koji mogu obično odražavati dobre namjere - bilo kad sadrže regulativu ili kad se odnose na upravljanje. Živimo u kompleksnom i međuovisnom svijetu. Kompleksni su sustavi puni međusobno zavisnih veza koje je teško detektirati. A rezultat je nelinearnost, odnosno neravnomjerna reakcija na događaje, osobito na one slučajne i nepredvidive.
Vjerojatnost da će se dogoditi neka rijetka pojava jednostavno je nemoguće izračunati. Model izračuna pogrešaka raste kad je riječ o maloj vjerojatnosti. Što je događaj rjeđi, to ga je teže obraditi; i samim time manje znamo o učestalosti njegova pojavljivanja.
Teza o pet pitanja
Postavio sam pet pitanja koje možete iskoristiti kako biste procijenili je li planiranje u vašoj organizaciji nefleksibilno:
• Jesu li planovi u vašoj organizaciji zaključani u tzv. sef izvrsnosti?
• Jesu li pokretanje i implementacijaplanova pojedinačni i nekoordinirani?
• Suočava li se vaša organizacija sa suštinskim problemima preživljavanja svaki puta kada na nju djeluje nekakav nepredviđeni događaj?
• Sadrži li plan u svojoj osnovi analizu worst case scenario?
• Odražava li plan strategiju, ciljeve i stremljenja organizacije?
(PS/Z.R.)
Naslov članka: Je li planiranje u vašoj organizaciji (ne)fleksibilno?
Autor: Geary W. Sikich
Izvor: Poslovni savjetnik br. 137 str. 46.- 47.