Hawthorne efekt je pojava da neki usputni i nenamjerni uvjeti nekog eksperimenta dovedu do značajne promjene u mjerenoj pojavi. Naziv potječe od jednog eksperimenta u tvornici Hawthorne, SAD, u kojem je promjena postupka prema radnicima dovela do promjene radnog učinka, iako se ispitivao utjecaj rasvjete i drugih fizikalnih i organizacijskih uvjeta proizvodnje.
Elton Mayo i Fritz Roethlisberger vjerojatno su nepoznati i mnogim psiholozima, sve dok se ne spomene Hawthorne efekt. Oni su tijekom devet godina, od 1924. do1933. u tvornici Hawthorne, ekspozituri WesternElectric Company iz Chicaga, provodili eksperiment čiji su rezultati potom izazvali svojevrsnu senzaciju.Željelo se utvrditi kako na radni učinak utječu varijable kao što su intenzitet rasvjete, temperatura, dnevno radno vrijeme, rasporedi rada i odmora, obroka i slično.
Očekivanje je bilo da će otežani radni uvjeti,npr. slaba rasvjeta, pogoršati radni učinak. Dogadalo se obratno; čak kad su radnice radile pri svjetlu jednakom mjesečini, radni učinak je rastao, tj. proizvodilo se više nego li prije započinjanja eksperimenta. PS/S.P.
Naslov članka: Hawtorne efekt i realitetni management
Autor: mr.sc. Dario MiletićIzvor: Poslovni savjetnik br.51 str. 30-31
Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter