Vrlo često čujemo komentare poput: „Ne mogu se ja smijati kupcima kad me tako malo plaćaju, nije meni do smijeha!“ ili „Ma kod nas dolaze samo oni teški i zahtjevni kupci. Ne može se s takvima lijepo.“ ili „Oni samo šeću tu po našem dućanu, nema smisla takvima prilaziti.“, „Kakva ljubaznost za ovu plaću, dajte nam prave plaće pa ćemo biti ljubazni.“ Zar zaista mislite da to funkcionira na taj način i da je ljubaznost posljedica određenog iznosa na platnoj listi? U prijevodu – ja ću biti dobar prema ljudima samo ako me za to dobro plate. Inače neću.
Tvrtka koja ima djelatnike koji koriste ovakve izjave svakodnevno gubi oko 20% prihoda. Pomnožite tu brojku sa brojem radnih dana u godini. Zastrašujuće zar ne? Često kada ovu priču prezentiramo u tvrtkama znamo čuti – to kod nas ne vrijedi, mi smo specifični. I to je u redu. No, ako odabirete tu stranu priče budite svjesni posljedica. Neljubaznost odnosi Vaš novac u blagajne Vaše konkurencije.
Što je ustvari ta ljubaznost, može li se razlučiti na neke elemente? Što znači biti ljubazan? Kada imamo pozitivan stav prema nekoj osobi, gledamo je u oči, imamo osmijeh na licu, brinemo za njezine potrebe – kažemo da smo prema njoj ljubazni. Dakle, može se razlučiti i čak djeluje jednostavno:
pozdrav (onaj toplim i ugodnim tonom)
pogled u oči
osmijeh na licu
otvoren stav tijela
postavljanje pitanja/ ispitivanje potreba kupca i razumijevanje istih
Zašto je onda tako teško to pružiti kupcima?
Sjećam se jedne tvrtke s kojom smo zaista rado surađivali (i još surađujemo) i kontinuirano mjerimo prodajne postupke njihovih zaposlenika. Nakon gotovo 6 mjeseci uspjeli smo sve trgovine dovesti na visokih 90 do 95% ljubaznosti uz povećanje prihoda za skoro 50%, no jedna je trgovina konstantno imala isti rezultat (i ljubaznosti i financija) oko 60%.
Autor teksta: Sanja Gomuzak
Izvor: Poslovni savjetnik br. 124
Ostatak teksta možete vidjeli klikom na PDF ikonu
Prilog | Veličina |
---|---|
ps_124_low_31.pdf | 155.98 KB |