Ina će nastaviti upravljati plinskim biznisom ako se on postavi na tržišne osnove, a to znači poskupljenje plina za kućanstva od 40 do čak 100%, prenosi seebiz.eu. Uzrok tome je odustajanje Vlade od preuzimanja plinsog biznisa.
Zoltana Aldott, predsjednika uprave Ine, govori kako cijena kubika plina u Hrvatskoj iznosi 1,7 kuna, njegova uvozna cijena je od 2,2 do 2,4 kune po kubiku, a tržišna cijena u kućanstvima regije po prostornom metru taj energent plaćaju od 3 do 3,5 kuna.
Cijena plina za kućanstva u Hrvatskoj trebala bi barem biti ona po kojoj se plin uvozi, iako o cijeni odlučuje Vlada, a ne Ina - rekao je Aldott.
Ina je u prvih devet mjeseci ove godine, tvrdi Aldott, na plinu imala gubitak od 460 milijuna kuna, budući da je uvozna cijena viša od prodajne, čime Vlada održava socijalni mir.
Do 1. prosinca, sukladno Glavnom ugovoru o plinskom poslovanju, Vlada je trebala od Ine otkupiti plinski biznis, ali Aldott ističe kako se izvršna vlast ne pridržava dogovorenog. Vlade je već slala neslužbene informacije kako država od Ine ne kani otkupiti plinski biznis jer bi na njemu imala gubitke. Aldott je rekao da je za Inu jedina opcija postavljanje plinskog biznisa na tržišne osnove, prenosi seebiz.eu. Tržište plina u Hrvatskoj trebalo bi se otvoriti nakon što spojni plinovod između Hrvatske i Mađarske u 2011. godini postane aktivan. Takva liberalizacija omogućiti će nižu cijenu plina za industriju zbog dolaska novih dobavljača.(MŠ)
Izvor: www.seebiz.com
Naslov članka: Plin za kućanstva mogao bi poskupjeti od 40 do čak 100 %