Visokoobrazovani kadar ne odgovara potreba tržišta rada, a u budućnosti bi taj raskorak mogao biti i veći. Naime, EU prognozira da će do 2020. godine tek 37 posto poslova zahtijevati akademsku titulu, piše tportal.
Prognoze EU agencije Centra za razvoj strukovnog obrazovanja, pokazuju kako će Europa do 2020. godine prolaziti kroz stagnaciju te da će biti stvoreno samo osam milijuna novih radnih mjesta što je jako mali broj ako uzmemo populaciju Europske unije. Agencija predviđa da će stanje posebno teško biti u mediteranskoj Europi gdje su milijuni mladih ionako bez posla, a odlazak na fakultet ostaje onima s viškom novca i vremena.
Nešto će se morati mijenjati u obrazovnom sustavu jer danas imamo sv više akademski obrazovanih ljudi koji su prekvalificirani za poslove koje rade, a oni manje obrazovani automatski završavaju na burzi, kaže
Christian Lettmayr, direktor agencije.
Profitiraju poslodavci koji dobivaju više znanja i vještina za manje novca.
Jedno od rješenja za diplomirane Grke, Talijane ili Španjolce je odlazak u Skandinaviju ili Njemačku pri čemu najbolje šanse imaju računalni programeri, inženjeri, doktori i kvalificirani radnici.
Problem je što se mladi obrazuju za stvari za koje ne postoji potreba na tržištu rada, kaže Lettmayr i ističe da tržište rada traži informatičare, inženjere i općenito prirodne znanstvenike. (jk)
Izvor: www.tportal.hr