U ovom nastavku kolumne ćemo navesti dva slučaja pregovaranja u bankarstvu, i to u sektoru građanstva. Primjere navode sami bankari koji su učestvovali u pregovorima…


Primjer 1.:

Tri rečenice na simpoziju Američkog udruženja bankara na kraju 20. stoljeća izazvale su sukob među glavnim modernim makroekonomistima: 

U ponedjeljak bi se ministar i vodeći bankari trebali naći na inicijativu središnje banke. Guverner HNB-a Boris Vujčić sazvao je sastanak s bankarima i ministrom financija na kojemu bi se trebao predstaviti novi model poticaja kreditne ekspanzije kroz jeftine kredite poduzetništvu.

Analizom profitabilnosti bankarskog sustava portala moj-bankar.hr dolazi se do rezultata da su Hrvatske banke počele osjećati pritisak paralizirane ekonomije. Presuda vezana za kredite u švicarcima mogla bi postati prava bomba za domaće banke.

U Srbiji su moguća dva rješenja za građane koji su nepovoljno zaduženi u švicarskim francima, poglavito ako su kredite uzeli za kupnju stanova, tvrde beogradski mediji. 

Prema jesenskoj analizi hrvatske udruge banka pod nazivom "Poslovanje banaka 2011/2012: povratak negativnih trendova uz iznimno visoku kapitalizaciju" povećava se udio loših kredita, bankari nemaju kome plasirati nove krediti i cijeli sektor je u padu.

Budući da će se izmjenama Zakona o potrošačkom kreditiranju ograničiti mogućnost jednostrane promjene kamata i banke koje ne primjenjuje tražene uvjete neće moći podizati kamatnu stopu, najavljeno dodatno ukidanje naknade za prijevremeno zatvaranje kredita čini se suvišnim, a

Prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić ocijenio je ciničnom reakciju Hrvatske udruge banaka (HUB) na Vladin prijedlog izmjena Zakona o zaštiti potrošača kojom se zabranjuje naplata opomena koje ih upozoravaju na kašnjenje u ispunjavanju p

Bankari ne smiju prihvaćati naknade, provizije ili druge novčane bonuse za nezavisan savjet , piše u nacrtu zakona koji bi Europska komisija trebala objaviti danas, kao još jedno oružje u borbi protiv krize eurozone, piše

Od početka financijske krize, mnogi su opravdano negodovali protiv ogromnih bankarskih bonusa.

Britanska banka Barclays objavila je kako joj je neto dobit u 2010. porasla za trećinu, premašivši 3,5 milijarde funti, i najavila je rezanje bonusa slijedom dogovora vlade i zajmodavaca o suzbijanju prekomjernih nagrada.