S obzirom na skori ulazak Hrvatske u Europsku uniju i otvaranje strukturnih fondova, kakve poticaje možemo očekivati za male i srednje poduzetnike?

 

Do ulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU), mjere usmjerene na poticanje zapošljavanja pokrivene su četvrtom komponentom pretpristupnog programa IPA - Razvoj ljudskih potencijala.

Potiče li se iz EU fondova zapošljavanje u Hrvatskoj?

Osim u programu IPARD, mali i srednji poduzetnici u okviru programa IPA potporu mogu ostvariti u IPA IIIc komponenti - Regionalna konkurentnost.

Izmjenom Pravilnika o provedbi Mjere 101 unutar programa IPARD obuhvaćena su ulaganja u sektor voća i povrća, u okviru kojeg se sada potiče i ulaganje u proizvodnju gljiva.

Europska unija (EU) kroz različite instrumente potiče zaštitu okoliša, borbu protiv klimatskih promjena, proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i energetsku učinkovitost. U strateškom dokumentu EU do 2020.

Program IPARD potiče ulaganja u poljoprivredna gospodarstva u sektoru voća i povrća kroz Mjeru 101 Ulaganja u poljoprivredna gospodarstva.

Građevinsko poduzeće može se uključiti u korištenje programa IPA – pretpristupnog fonda Europske unije (EU), u svojstvu izvođača radova u okviru projekata sufinanciranih iz programa IPA.

Potporu za ruralni turizam možete ostvariti u okviru Mjere 302 Diversifikacija i razvoj ruralnih gospodarskih aktivnosti programa IPARD.

Uz informacije o programima i kriterijima koje je potrebno zadovoljiti za sudjelovanje na EU natječajima, već četvrtu godinu zaredom Zagrebačka banka u okviru svoje redovne ponude klijentima osigurava proizvode i usluge potrebne za uspješnu provedbu EU projekata.