Barroso: Ovo je najveći izazov Europske unije

Europska unija suočena je s najvećim izazovom u svojoj povijesti i oni se mogu prevladati daljnjom integracijom i kombinacijom discipline i solidarnosti, izjavio je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso.

Danas smo suočeni s najvećim izazovom u povijesti Europske unije. Suočeni smo s financijskom, gospodarskom i socijalnom krizom, ali i s krizom povjerenja kakvu nismo imali nekoliko desetljeća, rekao je Barroso na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu u govoru o stanju Unije. Govor o stanju Unije Barroso je prvi put održao prošle godine, po uzoru na govore američkih predsjednika o stanju nacije. Barroso je rekao da "treba odbaciti iluzije da je moguće imati zajedničku valuti i jedinstveno tržište a zadržati se na ovom stupnju integracije." Dodao je da "je europsko gospodarstvo izgubilo na konkurentnosti te da su neke zemlje članice živjele iznad svojih mogućnosti."

Ne dolazi u obzir izbacivanje Grčke iz eurozone

Barroso smatra da se "dužnička kriza može prevladati kombinacijom stabilnosti, odnosno proračunskom disciplinom i sređivanjem javnih financija, na čemu najviše inzistira Njemačka, te mjerama koje osiguravaju gospodarski rast što traže zemlje koje se nalaze u poteškoćama. Nama trebaju i stabilnost i rast. Treba nam solidarnost i odgovornost", rekao je. Barroso je. Također je napomenuo da ne dolazi u obzir izbacivanje ili izlazak Grčke iz eurozone, što se u posljednje vrijeme učestalo spominje. Grčka jest i ostat će u eurozoni.

Uvođenje euro-obveznica

Komisija će za nekoliko tjedana predstaviti prijedloge za uvođenje tih obveznica stabilnosti. Neke od tih opcija moći će se uvesti unutar postojećeg Lisabonskog ugovora, a za prave euro-obveznice trebat će promijeniti Ugovor, rekao je Barroso. Uvođenju euro-obveznica najviše se protivi Njemačka, bojeći se da bi to još više moglo potaknuti neodgovorno zaduživanje nekih zemalja članica. Stoga je Barroso istaknuo da te "obveznice moraju biti osmišljene tako da se nagrađuju oni koji poštuju pravila, a da nisu prihvatljive za one koji se ne drže zajednički dogovorenih pravila." On je u svom govoru odbacio prijedlog da ekonomsku vladu eurozone čine čelnici zemalja članica. On se zauzeo za federalistički pristup u kojem glavnu riječ imaju nadnacionalne institucije EU-a, a ne za pristup u kojima glavnu riječ vode zemlje članice i koji podrazumijeva da se odlučuje jednoglasno. Barroso je u svom govoru spomenuo i ulazak Hrvatske u Europsku uniju, koja će uskoro brojati 28 članica. (Hina/HT)

 

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox