INA i MOL peru ruke od cijele frke

INA i MOL u odvojenim su priopćenjima odbacili napise u pojedinim medijima da su zatajili podatke vezano za plinsko poslovanje u Siriji i očekivanu proizvodnju.

 

Iz INA-e podsjećaju na podatke da ta kompanija u Siriji ima 55,9 milijuna barela ekvivalenta nafte dokazanih i vjerojatnih rezervi, a uz sadašnje se cijene ukupni prihod može procijeniti na 4 do 5 milijarde dolara tijekom cijelog životnog vijeka projekta koji obično iznosi 25 do 30 godina.
Navode i da su ranije izvještavali kako je završetak izgradnje centralne plinske stanice Jihar na Hayan bloku (Sirija) bio planiran do kraja godine, da je početkom prosinca započela testna proizvodnja te je to omogućilo i proizvodnju UNP-a (ukapljenog naftnog plina), a povećani su proizvodni kapaciteti plina i kapljevine.

Što se tiče razine proizvodnje ugljikovodika, "očekuje se da će ona biti znatno povećana u odnosu na prethodno razdoblje, a ova očekivanja najavljena su u financijskom izvješću za prvih devet mjeseci 2010. godine što jasno pokazuje da nema nikakvih tajni vezanih uz plinsko poslovanje u Siriji ili očekivanu proizvodnju", ponavljaju iz INA-e.

 

Ne ide sve nama

 

Od ukupnog prihoda, INA će trebati oduzeti troškove za rudne naknade i operativne troškove, ali i nastaviti s daljnjim investicijama kako bi u potpunosti mogla iskoristiti potencijal polja, to jest proizvesti svih 55,9 MMboe rezervi. INA mora podijeliti preostale prihode (sukladno ugovoru o podjeli proizvodnje) sa sirijskom stranom, stoga sav preostali prihod neće ostati Ini - kažu u priopćenju.

MOL u svom priopćenju navodi da je zajedno s Inom nekoliko puta razmatrao razvoj upstream projekta u Siriji o čemu su izvještavali putem tržišta kapitala. Nema tajni. MOL igra otvorenih karata - zaključuju. (Hina/MJ)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox