Istraživanje: Za Splićane najpoželjniji gosti imućni stranci

Millenium promocija i Institut za turizam proveli su među građanima Splita istraživanje o stavovima glede turističke ponude u Gradu Splitu. Iako većina Splićana smatra da Grad Split gostima nudi atraktivnu ponudu, rezultati istraživanja pokazuju da građani smatraju kako postoji značajan prostor za unaprjeđenje turističke ponude, kako bi Split privukao još veći broj gostiju te se pozicionirao kao grad kulturnog i tzv. elitnog turizma. U prvi plan Splićani su stavili Split kao grad kulture, a kao najpoželjnije goste vide imućne strance.

Potrebno je unaprijediti turističku ponudu i osigurati dodatne sadržaje

Iako gotovo 60% Splićana smatra da Grad gostima nudi dovoljno atraktivnu turističku ponudu te kako su gostima ljubazni domaćini, značajan ih broj smatra kako ipak postoji dodatni prostor za unaprjeđenje turističke ponude i usluge.

Tako primjerice više od 33% građana Splita smatra kako bi se unaprjeđenje turističke ponude postiglo povećanjem kulturnih događaja u gradu, dok je više od 32% ispitanika stava kako bi se turistička usluga u Splitu dodatno unaprijedila osiguravanjem dodatnih sadržaja na plažama. Nešto manje od 19% ispitanika smatra kako bi se turistička ponuda poboljšala povećanjem broja hotela i apartmana. Istraživanje je također pokazalo kako su Splićani najponosniji na svoju kulturnu baštinu i bogato povijesno nasljeđe te ne vole kad ih se doživljava „tranzitnim gradom“.  

Imućnim strancima kao idealnim gostima nije omogućena tražena razina usluge

Splićani Split u budućnosti vide kao elitno kulturno turističko odredište. Naime, dominantno najpoželjnijim gostima smatraju imućne ljude iz inozemstva (60%) dok tek 16% idealnim gostima smatra poznate osobe, glumce i glazbenike. Istovremeno, najveći broj građana se slaže kako Grad Split svojim najpoželjnijim gostima ne pruža odgovarajuću ponudu iz segmenta elitnog turizma te smatra kako bi se gostima ipak trebali omogućiti dodatni sadržaji na koje bi mogli trošiti svoj novac. Prema mišljenju građana, u Split bi najviše gostiju privukao kulturni turizam (32%), zatim elitni (25%), slijedi nautički (21%), gastronomska ponuda (12,5%) te konačno poslovni / kongresni turizam (9%).

Većina Splićana nema ništa protiv djelomične naplate ulaza na pojedine plaže

U smislu unapređenja turističke ponude u Splitu, Splićani zagovaraju nove sadržaje koji bi mogli biti magnet – ne masovnom turizmu, već gostima visoke platežne moći. U tom smislu nemaju ništa protiv ni djelomične naplate ulaza na pojedine plaže, koje bi nudile atraktivnije sadržaje. Takvu ponudu podržalo je više od 70% ispitanika, koji smatraju kako se njome uglavnom unaprjeđuje gradska turistička ponuda i kako se Split pozicionira među vodeće hrvatske turističke destinacije. Ipak, većina ispitanika naplatu ulaska na dio plaže uvjetovala bi izdvajanjem dijela od naplate ulaska za uređenje, održavanje i obnovu ostalih, javnih gradskih plaža u Gradu Splitu.

Split očito ima sjajne predispozicije za uspješnije pozicioniranje na turističkoj karti Europe, međutim preduvjet za taj iskorak je jasnija turistička razvojna strategija te nužan proces brendiranja, kako bi ovaj mediteranski biser iskoristio svoje prednosti, neutralizirao nedostatke te se mudrije predstavio stranim gostima, zaključuju stručnjaci Instituta i Millenium promocije, koji iza sebe imaju bogato iskustvo u brendiranju gradova u Hrvatskoj i inozemstvu. (ps/jk) 

 

 

 

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox