Još i to: Slabije plaćeni žive kraće

Stigao je znanstveni dokaz da osobe koje su slabije plaćene i žive kraće, piše portal dw-world.de. Sve dulji životni vijek u zapadnim zemljama ne odnosi se na slabije plaćene.

Statistika pokazuje da Nijemci žive sve dulje, no to ne vrijedi koji imaju ispod prosječne plaće. Radnik s nižim primanjima prosječno živi 75,5 godina. Prije deset godina radnici su prosječno živjeli dvije godine dulje, a taj je trend najizraženiji u istočnom dijelu zemlje.

Životna dob građana s prosječnim primanjima nije se mijenjala dok bolje stojeći građani prosječno žive sve dulje. Pri tome se kao prosječna godišnja zarada u Njemačkoj vodi iznos od 30.268 eura bruto a radnici s nižim primanjima su oni koji zarađuju manje od tri četvrtine prosječnog osobnog dohotka u Njemačkoj.

Protiv dizanja starosne granice za odlazak u mirovinu

Stranka Ljevice ove brojke navodi kao argument protiv podizanja starosne granice za odlazak u mirovinu na 67 godina. Zagovornici podizanja granice za odlazak u starosnu mirovinu kao glavni argument navodili su sve dulju dob građana. Matthias Birkwald, čelnik Ljevice smatra da te tvrdnje nemaju veze sa stvarnošću. Kaže kako je masovni odlazak u mirovinu sa 67 godina samo program za smanjenje mirovina koji će teško pogoditi osobe sa slabijim primanjima i radnike koji rade fizičke poslove.

Kritičari podizanja granice mirovinske reforme  kažu kako je postotak starijih od 60 godina koji još rade nizak te da je broj u padu veće nekoliko godina. Trenutačno tek 26,4 posto građana starijih od 60 godina zaposleno, dok je udio onih koji su zaposleni na puno radno vrijeme 18,7 posto niži. Kritičari kažu da se granica za odlazak u mirovinu može pomaknuti an 67 godina tek kada više od 50 posto građana iznad 60 godina starosti bude radilo. (jk)

 

 

Izvor: www.dw-world.de

 

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox