Lisabon: Drugog dana summita NATO raspravlja o Afganistanu

Pedesetak čelnika zemalja članica NATO-a i njihovih saveznica raspravlja u Lisabonu, drugog i završnog dana summita Sjevernoatlatskog saveza, o datumu početka povlačenja stranih vojnika iz Afganistana.

Dvadeset i osam članica NATO-a i još 20 zemalja od Australije do Južne Koreje ima svoje vojnike u sastavu međunarodnih snaga u Afganistanu, ali sada svi već s nestrpljenjem očekuju početak njihovog vraćanja kućama.

Očekuje se da će čelnici međunarodnih snaga ISAF-a objaviti da će povlačenje početi do srpnja 2011. godine, a trebalo bi završiti 2014.

Smatramo da je realno da ćemo ispuniti zadaću prenošenja odgovornosti za sigurnost afganistanskim snagama do kraja 2014. - izjavio je glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen na konferenciji za novinare u petak, prvog dana summita.

Istodobno se očekuje da će čelnici obećati svoju podršku afganistanskom predsjedniku Hamidu Karzaiju i nakon 2014. i to prvenstveno pružanjem daljnje obuke i potpore afganistanskim snagama te jačanjem ekonomskog i administrativnog razvoja.

Karzai bi također trebao nazočiti summitu u Lisabonu.

NATO je već obučio oko 150.000 afganistanskih vojnika i policajaca i nada se da će udvostručiti taj broj do listopada iduće godine. Uoči summita diplomati NATO-a su izjavili da će Savezu za taj posao trebati još 900 instruktora.

Prvog dana summita NATO-a usvojen je novi strateški koncept Sjevernoatlantskog saveza, temeljni dokument s najbitnijim smjernicama za funkcioniranje toga saveza u idućem desetljeću.

Na summitu sudjeluje i hrvatski predsjednik Ivo Josipović, koji je u svom govoru u petak ocijenio da će "NATO, pripremajući se za nove sigurnosne izazove, otvarajući se novim partnerima i područjima suradnje i istodobno potvrditi predanost načelima i vrijednostima na kojima je nastao, i u godinama koje slijede biti jednako važan kao što je to bio u proteklih šest desetljeća".

Josipović je podsjetio kako je Hrvatska, koja na summitu u Lisabonu prvi put sudjeluje u svojstvu punopravne članice saveza, s jednakim pravima i obvezama u donošenju odluka, zajedno s drugim saveznicima aktivno pridonijela opsežnoj raspravi o novom Strateškom konceptu i izrazio zadovoljstvo time što su najvažnija hrvatska politička i sigurnosna gledišta uzeta u obzir i utkana u tekst novog dokumenta.

Predsjednik Republike pohvalno se izrazio o ravnoteži iskazanoj u Strateškom konceptu u najvažnijim područjima - kolektivnoj obrani naspram operacija izvan teritorija NATO-a, tradicionalnim prijetnjama sigurnosti naspram novih ili nuklearnoj strategiji Saveza u odnosu na ciljeve u područjima kontrole naoružanja, razoružavanja ili neširenja naoružanja. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox