Mataja: Tko će braniti interese Hrvata istom mjerom koja je ponuđena Srbima u Hrvatskoj?

Željko Mataja, savjetnik bivšeg predsjednika Stjepana Mesića, otvorenim je pismom pozvao najviše državne dužnosnike da stanu u obranu oštećenih građana Hrvatske istom mjerom koja je iskazana oštećenim građanima srpske nacionalnosti, upitavši tko će štititi interese Hrvata kojima je stambena površina pretvorena u pustu katastarsku česticu.

U pismu poslanom hrvatskom predsjedniku Ivi Josipoviću, predsjedniku Hrvatskog sabora Luki Bebiću, predsjednici Vlade Jadranki Kosor te vukovarskom gradonačelniku Željku Sabi, Mataja kaže da se na taj korak odlučio - ohrabren razinom suradnje i uzajamnog razumijevanja koja je izražena posjetom predsjednika Srbije Borisa Tadića Hrvatskoj.

Ističući kako je Tadićev posjet Hrvatskoj izvanredna prigoda da dio, kako kaže, hrvatske „manjine“ dobije istu mogućnost kao i srpska manjina u ostvarivanju prava na naknadu posljedicom srpske agresije kojom su građani nesrpske nacionalnosti napuštali razorene domove, a građani srpske nacionalnosti svoju domovinu.

Uništena materijalna dobra hrvatskih građana u mnogo slučajeva relativizirana su nedostatkom vrijednosnog ekvivalenta do temelje uništenih objekata - upozorava Mataja.

Podsjećajući da su u ime dobrosusjedskih odnosa i buduće suradnje oba predsjednika izjavila da će se zamračene činjenice nestalih, pogubljenih ili krivo prosuđenih osvijetliti i omogućiti povratak onima koji to žele ili novčano nadoknaditi onima što ne žele povratak - Mataja pita tko će štititi interese hrvatskih građana za nadoknadu faktičke vrijednost uništene nekretnine s pokretninama, u ovom slučaju, vukovarskih građana, kojima je stambena površina pretvorena u pustu katastarsku česticu.

Dakle - nastavlja - tko će braniti interese Hrvata istom mjerom koja je ponuđena Srbima u Hrvatskoj?

U otvorenom pismu Željko Mataja navodi i osobni slučaj obiteljske kuće u Vukovaru, koja je potpuno razorena tijekom srpske agresije.

Razorena do temelja obiteljska kuća, stilski i drugi namještaj razmješten u osam soba, kao i brojni predmeti uporabne vrijednosti, te slike, fotografije, posteljina i mnogo toga neprocjenjive emocionalne vrijednosti tek sad dolaze do crte da i građani Hrvatske ostvare naknade koje ne smiju biti samo simbolične. Eventualni otkup vlasništva ne smije ostati na crti građevinskog zemljišta ako je ono ostatak do temelja razorene kuće i to po cijeni otkupa koji je bliži ucjeni nego li naknadi za uništen stambeni prostor - stoji, uz ostalo, u otvorenom pismu Željka Mataje, koji od državnih dužnosnika traži da nasljednici uništenih nekretnina u srpskoj agresiji dobiju pravednu naknadu, a za koju sada - nemaju ni pravnu ni političku podlogu.

Također traži da to pitanje dobije odgovarajuće mjesto u budućoj suradnji dviju država te da se u tom kontekstu omogući naknada u suradnji s Republikom Srbijom.(Hina)

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox