Mogu li europske "nuklearke" izdržati jači potres?

Zemlje članice Europske unije suglasne su da se provedu testovi na otpornost nuklearnih elektrana na potrese, tsunamije i terorističke napade, izjavio je povjerenik Europske komisije za energiju Guenther Oettinger. Reakcija je to na niz eksplozija u japanskoj nuklearmoj elektrani koje su uslijedile kao poljedica razornog potresa.

 

Nakon izvanrednog sastanka na kojem su se okupili ministri za energiju, stručnjaci i predstavnici nacionalnih tijela za nuklearnu sigurnost povjerenik je dodao: Želimo organizirati niz vrlo temeljitih testova diljem Unije. Sigurnost je nedjeljiva i stoga želimo da i naše partnerske države, susjedi obave te testove.

Testove će provesti neovisni stručnjaci tijekom ove godine, a Komisija će sljedećih tjedana pripremiti prijedloge što bi ti testovi trebali obuhvaćati i zajedničke kriterije prema kojima će se procjenjivati sigurnost, najavio je Oettinger. Na tim testovima procjenjivala bi se opasnost od potresa, tsunamija, terorističkih napada, nestanka električne energije - istaknuo je povjerenik.

Europa na sigurnom?

Nakon razornog potresa u Japanu, već tri eksplozije zabilježene su unutar četiri dana u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi, što pojačava strah od nuklearne katastrofe. Europska komisija je stoga sazvala hitni izvanredni sastanak ministara Europske unije kako bi se razmotrilo stanje u civilnom nuklearnom sektoru u Europskoj uniji.

Marlene Holzer, glasnogovornica povjerenika za energiju Guenthera Oettingera, na pitanje kolika je vjerojatnost da Europu pogodi potres poput onoga u Japanu, rekla je rekla da je "vjerojatnost vrlo mala".

U Europskoj uniji ima ukupno 153 nuklearna reaktora, od kojih je 58 u Francuskoj. (Hina/MJ)

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox