Obama preuzeo odgovornost za poraz Demokratske stranke

Američki je predsjednik Barack Obama u srijedu izjavio da preuzima "izravnu odgovornost" za težak poraz njegove Demokratske stranke na kongresnim izborima održanim u utorak.

Tijekom protekle dvije godine mi smo ostvarili napredak, ali je očito da previše Amerikanaca još nije osjetilo taj napredak. Oni su nam to jučer rekli - rekao je Obama na konferenciji za novinare u Bijeloj kući.

Kao predsjednik, ja preuzimam odgovornost za to - naglasio je.

Na izborima su oporbeni republikanci premoćno osvojili većinu u Predstavničkom domu Kongresa, smanjili na minimum demokratsku većinu u Senatu, dobili 10 novih guvernera saveznih država i preuzeli većinu u zakonodavnim tijelima 19 saveznih država.

"To mi govori da moram bolje raditi svoj posao", rekao je Obama na konferenciji za novinare u Bijeloj kući.

Na pitanje kako je osobno doživio izborni poraz rekao je "loše" i "teško", priznajući na inzistiranje novinara da je "potučen". Tijekom jednosatne konferencije za tisak Obama je bio neuobičajeno smrknut, ocijenile su u izvješćima američke TV postaje.

Ljudi su duboko nezadovoljni s tempom gospodarskog oporavka, žele brži povratak radnih mjesta, veće plaće i pružiti svojoj djeci mogućnosti u životu - rekao je.

Obama je potvrdio da je razgovarao s kongresnikom Johnom Boehnerom, vjerojatnim sljedećim predsjednikom Predstavničkog doma te s čelnikom senatske manjine Mitchom McConnellom i čestitao im na pobjedama, te razgovarao o načinima kompromisa dviju stranaka oko zapošljavanja i gospodarstva.

Ni jedna stranka neće moći diktirati kuda ćemo dalje, moramo naći zajednički jezik kako bi ostvarili napredak na nekim neuobičajeno teškim izazovima - rekao je.

Najavio je skori sastanak s čelnicima republikanaca i demokrata u Kongresu, posvećen daljnjoj suradnji na područjima kao što je sigurnost, obrazovanje, energija, tehnologija, smanjivanje deficita.

Obama je istaknuo i neka postignuća svoje administracije, kao što je stabiliziranje gospodarstva koje je preuzeo na vrhuncu recesije, te devetomjesečni rast zapošljavanja u privatnom sektoru, no priznao je da je gospodarstvo zaglavilo u "neutralnom položaju", koristeći automobilistički rječnik.

Najavljujući napore na smanjivanju državnog deficita, rekao je da te mjere ne smiju zaustaviti ulaganja u američku infrastrukturu, tehnologiju, znanstvena istraživanja i obrazovanje, jer će SAD izgubiti konkurentnost u odnosu na druga vodeća svjetska gospodarstva.

Amerikanci su izbore iskoristili i kao referendum o vladajućoj stranci, što su potvrdile izlazne ankete na biralištima, u kojima je 38 posto birača reklo da je glasovalo protiv politike Obame i demokrata.

Obamina gospodarska politika, posebno sanacija banaka i automobilske industrije na račun povećanja državnog deficita, te reforma zdravstva, bile su glavna meta kritika u republikanskoj kampanji i očito su pridonijele zaokretu američkih birača udesno.

Iznimno visoka očekivanja od promjena, koje je obećao Obama, nisu ostvarena i demokrati su platili cijenu.

Politički analitičari ocjenjuju kako će odluka birača natjerati Obamu da odustane od svog ambicioznog programa velikih društvenih promjena i pronađe mjeru suradnje i sukobljavanja s republikancima, kako bi obranio svoje zakonodavno naslijeđe, sačuvao autoritet i izbjegao poraz na izborima 2012. (Hina)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox