Pravednost ili diskriminacija? Parovi bez djece bi trebali plaćati naknadu državi

Prijedlog mladih njemačkih demokršćana u najmanju ruku se može nazvati provokativnim. Naime, kako piše Deutsche Welle, predložili su da bi građani bez djece trebali platiti posebnu naknadu državi za financiranje zdravsvenog osiguranja u budućnosti.

Grupa mladih konzervativnih političara okupljenih oko Marca Wanderwitza, zastupnika iz savezne zemlje Sachsen, predložila je u jednom internom stranačkom dokumentu da osobe bez djece izdvajaju posebne premije koje bi se koristile za pokrivanje sve viših troškova zdravstvenog osiguranja i osiguranja za njegu starijih osoba u Njemačkoj, a taj su prijedlog proslijedili svojoj stranačkoj šefici Angeli Merkel.

Iznos naknade za ''solidarne demografske rezerve'' ovisio bi o iznosu plaće, a spominje se jedan posto od bruto iznosa. Istovremeno bi taj iznos bio stupnjevan i s obzirom na broj djece u obitelji. Osobe bez djece bi plaćale puni iznos, parovi s jednim djetetom pola a parovi s dvoje ili više djece bi u potpunosti bili oslobođeni tih davanja.

Do 2025. naknade bi Njemačkoj donijele preko 10 mlrd. eura

Naročito kada je riječ o zdravstvenom osiguranju odnosno osiguranju za njegu starijih, osobe bez djece posebno profitiraju od toga što njihovi vršnjaci imaju dvoje ili više djece. Jer u starosti će oni svi imati pravo na jednaku kvalitetu i obim zaštite, mada su tijekom radnog vijeka u tu svrhu izdvajali znatno manje, kaže se u obrazloženju.

Logika mladih demokršćanskih zastupnika je slijedeća: demografski razvoj dovodi do toga, da će ubuduće biti sve više starijih osoba u odnosu na broj mladih, što znači da će sve manji broj zaposlenih nositi teret sve većeg broja starijih i bolesnih na svojim leđima. Da bi se teret pravedno rasporedio, osobe bez djece bi trebale danas izdvajati više, kako bi sutra svi imali dovoljno. Prema procjenama predlagača, država bi do 2025. na taj način trebala dobiti znatno više od deset milijardi eura.

Podijeljena mišljenja

Angela Merkel je odbacila ideju uz obrazloženje da nas "podjela ljudi na one s djecom i one bez njih ne približava rješenju problema" .

Time Merkel međutim nije zaustavila raspravu, već ju je samo još više potakla - i to i unutar vlastite stranke. Tako je primjerice stručnjak za pitanja zdravstva unutar Demokršćanske unije (CDU), Jens Spahn, podržao prijedlog mladih zastupnika, a podijeljena mišljenja javljaju se i u redovima socijaldemokrata. (jh)

 

 

Izvor: www.dw.de

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox