SAD-ova "anti-baby" politika

Amerikanci često s ponosom govore kako je njihova zemlja najsjajnija država koja je ikada postojala, no kada je riječ o nacionalnoj politici rodiljnog dopusta, SAD desetljećima zaostaje za većinom drugih zemalja, objavila je u srijedu nevladina udruga za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch, u izvješću pod nazivom "Iznevjeriti svoje obitelji".

 

Unatoč entuzijazmu povezanom s 'obiteljskim vrijednostima', SAD je desetljećima iza drugih zemalja u osiguravanju dobrobiti za zaposlene obitelji. Biti 'outsider' u ovakvom slučaju nije razlog za ponos - izjavila je Janet Walsh, zamjenica direktora odjela za ženska prava pri Human Rights Watchu, udruzi sa sjedištem u New Yorku. Milijuni američkih radnika, uključujući i roditelje novorođene ili posvojene djece, trpe zdravstvene, financijske i karijerne štete od loše politike prema zaposlenim obiteljima. Zakoni u SAD-u gotovo ne jamče plaćeni dopust ili bolovanje za obitelj, ne daju zaposlenim ženama potporu za izdajanje na poslu, i uglavnom ignoriraju diskriminaciju na temelju odgovornosti za roditeljsku skrb", navodi se u izvješću. "Slabi zakoni za zaposlene obitelji i politika u SAD-u nisu loši samo za obitelji, oni su loši za poslovanje, za ekonomiju i društvo. Politika kao što je plaćeni obiteljski dopust može povećati produktivnost, smanjiti troškove prijevoza, te promicati javno zdravlje. Ostale zemlje i međunarodni ugovori, odavno su prepoznali potrebu za potporom zaposlenim obiteljima - dodaje se.

Najmanje 178 drugih zemalja imaju nacionalne zakone koji jamče plaćeni dopust za nove majke, a više od 50 zemalja jamči i plaćeni dopust za nove očeve. U devet zemalja situacija je nejasna. Samo tri zemlje nemaju jasne nacionalne zakone koje zahtijevaju plaćeni dopust za nove roditelje: Papua Nova Gvineja, Svaziland i Sjedinjene Države, ističe Human Rights Watch. Ta udruga, koja većinu svojih istraga usredotočuje na zlouporabe u inozemstvu, s novim je izvješćem poduzela neuobičajen korak, kritizirajući fenomen koji pogađa desetke milijuna Amerikanaca. Raniji pokušaji da se u Kongresu donese zakon koji bi uveo plaćeni obiteljski dopust, nisu uspjeli zbog protivljenja poslovnih lobista, koji su isticali da se time opterećuje poslodavce. Prema Zakonu o obiteljskom i zdravstvenom dopustu iz 1993., zaposleni s novorođenom djecom ili teško bolesnim članovima obitelji, mogu uzeti do 12 tjedana neplaćenog dopusta. No taj zakon isključuju tvrtke s manje od 50 zaposlenih, pa pokriva samo oko polovice zaposlenih.

Prema saveznim procjenama, samo oko 10 posto zaposlenih u privatnom sektoru ima plaćeni obiteljski dopust. Iznimka su Kalifornija i New Jersey, jedine savezne države koje su uvele programe obiteljskog plaćenog dopusta, financirane iz malog poreza na plaće zaposlenih. U obje je države moguće uzeti šest tjedana plaćenog dopusta za njegu novorođenčeta ili ozbiljno bolesnog djeteta, supružnika ili roditelja. Human Rights Watch, koji je za svoje izvješće intervjuirao 64 para mladih roditelja diljem SAD-a, ocjenjuje kako nepostojanje plaćenog dopusta ostavlja brojne štetne posljedice, potiče postporođajnu depresiju, čini da majke ranije odustaju od dojenja, a neke obitelji tjera u dug i traženje socijalne pomoći. (Hina/mš)

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox