ELENA CVJETKOVIĆ: Pogled u poslovnu 2011. godinu: razum i osjećaji

BLOG

„Sense and Sensbility“ - znalci smatraju da ovo djelo ne pripada baš u najbolja autorice Jane Austen, no priznajmo joj jedno: žena je definitivno bila poduzetnica. U to vrijeme, „poštene žene“ ne samo da nisu trebale raditi (osim veza, kuhanja, korištenja glazbala i ponešto Francuskog…), već je pisanje knjiga (a zamislite, i njihovo objavljivanje) zasigurno bila aktivnost nad kojom su se mnoga čela mrštila.

 

U vrijeme kad se ona primila pera, žene-pisci jednostavno nisu postojale. Jane ih je podijelila: Elinor i Marianne, odvojila razum od osjećaja. Hladno i suzdržano nasuprot romatničnom i podložnom promjenjivim osjećajima. Jer, čak i danas neki smatraju da je u poslovnom ozračju ono što je najjača karakteristika muških menadžera – razum, dok je za menadžerice prihvatljiva i mala doza osjećaja. A lideri, danas? Upravo tu je razlika: za lidere je nužan zdravi miks i jednog i drugog.

Kategorija, pak, poduzetnica i poduzetnika posebna je: već samo traženje i analiziranje poticaja za poslovne prilike, analiziranje, umijeće slušanja i postavljanja pravih pitanja, slušanje „osjećaja“, ono su što ih čine uspješnima.

 

Kakve to veze ima s godinom pred nama?

 

Past ćete u depresiju poslušate li dežurne prognostičare u medijima, možda još i veću kad pogledate dosadašnje učinke onih koji su na vlasti. Zdravorazumski i poduzetnički gledano, opet će ionako sve biti na vama.

Kako onda donijeti te, zdravorazumske odluke za 2011. godinu? Kad o nečemu odlučujemo, dio mozga koji upravlja emocijama „upali“ se malo prije onog koji upravlja logikom, tako barem tvrde stručnjaci. Logički um hitro i brzo prikuplja raspoložive podatke i dostupne informacije da bi opravdao odluku koju je već donijeo emocionalni dio, zanemarujući sve što se protivi toj odluci. O tome govore marketingaši kada govore o oglašavanju usmjerenom poticanju emocionalne potrošnje, kampanjama usmjerenim poticanju osjećaja koji će biti prevladavajući u odlučivanju između dva slična proizvoda ili usluge. Dakle, mogla bih reći: kad ne razmišljamo – griješimo, ali i kad previše razmišljamo – isto tako griješimo. Baš u trenutku kada mislimo da smo donijeli točnu i ispravnu odluku, možda je upravo to moment u kojem se može dogoditi najveća pogreška!

Znam da sad možda već zvučim zbunjujuće, ali promislite: mišljenje je vrlo složena mješavina i emocionalnih reakcija i racionalnih procesa na koje djeluje niz vanjskih i unutrašnjih faktora. Zanemariti jednu stranu tek može biti potpuno pogrešno, zar ne? Ili, kao što meni mnoge klijentice u coachingu znaju reći: Pa zar da zaista poslušam svoju intuiciju? Upravo to nastojim zatomiti!. I onda nam treba neko vrijeme da je prepoznamo, uvidimo koliko ima značaja, osvijestimo, i što je najbolje – naučimo koristiti kao moćan alat u poslovnom životu.

 

(Ne)slaganje razuma i osjećaja

 

Vratimo se godini pred nama i promišljanjima o tome kakva će biti. Odvojili ste malo vremena za sebe, promišljate svoje poslovne planove za period koji je pred nama. Počeli ste razmišljati što se sve još može dogoditi i i to stavili na papir. I ma koliko razmišljali, sad tek znate da – ništa ne znate? U redu, sad te događaje možete proanalizirati i na sljedeći način:

Postoje stvari koje će se vjerojatno dogoditi, i o tome se slažu i moj razum i moji osjećaji.

Postoje stvari za koje i moj razum i moji osjećaji kažu da se vjerojatno neće dogoditi.

Postoje stvari oko kojih nema suglasja mog  razuma i mojih osjećaja.

 

U slučajevima kada se i vaš razum i osjećaji slažu, vjerujem da se radi o događajima koji daju dobru sliku o mogućoj budućnosti, u smislu da će se (ili neće) uistinu i dogoditi. Sada ih možete „posložiti“ po prioritetima i postaviti u odnos prema svojim ciljevima. U slučajevima gdje postoji jako neslaganje između razuma i osjećaja, potražite dodatne informacije, slušajte što govore  drugi poduzetnici koje cijenite, upotrijebite svoje poslovne mreže kako biste mogli pitati druge ili saznati što je novo, ukratko, uložite još malo dodatnog napora kako biste mogli razriješiti svoju dvojbu.

Jedna od karakteristika koje obilježavaju uspješne ljude je i – čitanje, raznih knjiga, iz raznih područja i o različitim temama. A u dugim, zimskim noćima Jane Austen „pokriva“ mnoge teme, primjenjive i u poslovno-poduzetničkom životu: „Razum i osjećaji“, „Ponos predrasude“, „Ljubav i prijateljstvo“, te, na primjer: „Pod tuđim utjecajem“... uživajte!

 

 

Elena Cvjetković, Business&Life Coach
Misliona d.o.o.
www.misliona.hr
elena@misliona.hr

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox