INGA LALIĆ: Od zaposlenika do poduzetnika

BLOG

Iako mnogi sanjaju o tome da napuste posao i pokrenu vlastitu tvrtku, samo malobrojni to i učine. Radeći s klijentima na njihovom putu od zaposlenika do poduzetnika uvidjela sam da postoje dvije grupe onih koji žele prijeći u poduzetnike.

 

Jedni su oni koji su postigli uspjeh, stekli iskustvo, upoznali procese rada i popeli se na korporacijskoj ljestvici, vrlo su ambiciozni, trude se, rade od jutra do mraka i za to dobivaju plaću. Kod njih se nakon nekoliko godina javlja otpor jer kompanijama u kojima rade donese milijune dobiti te počinju vjerovati kako zaslužuju i mogu više. U međuvremenu su stekli odlične kontakte i žele se upustiti u poduzetništvo i otvoriti vlastitu tvrtku.

U drugu grupu spadaju visoko pozicionirani manageri i direktori koji imaju veliku odgovornost, a samim time i stres i pritisak. Velike kompanije traže rezultat i profit i iz godine u godinu napetost raste. Javlja se strah, nesanica, frustracija i svjesnost da su zamjenjivi jer njihovo mjesto čeka cijela četa mladim, nadobudnih lavova spremnih dokazivanja. Nakon deset, petnaest godina rada izgubili su entuzijazam, potrošeni su, a postaju preskupi za kompaniju. Oni tada počinju tražiti izgubljeni mir, žele se maknuti iz takvog okruženja koje ih sve više i više guši. Mnogi od njih žele se okušati u nečemu sasvim novom i drugačijem nego što su radili do sada.

Vječiti "ali"

I jedni i drugi bi se odmah upustili u poduzetništvo da ne postoji onaj „ali...“ ili „što ako...“. Itekako su svjesni da u poduzetništvu nema više sigurne plaće, zdravstvenog i mirovinskog osiguranja, nema više bolovanja niti plaćenog godišnjeg odmora. Ovo je jedan od glavnih razloga zašto mnogi zaposlenici nikada ne postanu poduzetnici. Strah od nedostatka zajamčenog prihoda prevlada. Također se javlja i strah od neuspjeha. Što ako ne uspijem? Što će reći moja obitelj, prijatelji? Ti strahovi paraliziraju mnoge i zbog toga ostaju tamo gdje jesu unatoč nezadovoljstvu koje osjećaju svaki dan.

Paradoks je tim veći pogotovo u današnjim vremenima kada nema garancije sigurnog i zajamčenog posla i plaće i kada su svi zamjenjivi. Tako dolaze u potpunu neusklađenost i suprotnost sa samim sobom.  Žele nešto promijenti, žele izazove, žele zarađivati više novca, žele se dokazati, žele nešto stvoriti, a s druge strane strahovi si ti kojih ih zaustavljaju i izgovori poput: „nemam dovoljno novca za pokenuti vlastiti biznis“, "u kreditima sam, ne mogu dati otkaz", "kriza je, sada nije pravo vrijeme za biznis", "vlastiti posao je prerizičan", "prestar sam za novi početak" i sl. 

Važna je motivacija

Odgovorno tvrdim da svatko može postati poduzetnik, naravno ukoliko to želite. Radi se samo o tome koje vrijednosti prevladavaju i što vam je zaista važno. U vrijednostima se krije unutarnja motivacija i razlog zašto nešto radimo. Tu je uzrok i kada otkrijemo taj uzrok onda nam ostaju samo zadaci koje trebamo riješiti i koji ne izgledaju više tako veliki i strašni. To je prvi korak, a zatim slijedi razvoj svih vještina, znanja i sposobnosti neophodnih u svijetu poduzetništva. Upravo na toj preobrazbi radim sa svojim klijentima na coachingu i consultingu. Tajnost podataka i rada je zajamčena međusobnim ugovorom jer se radi o vrlo osobnim stvarima.

Razlozi zbog kojih ljudi idu u poduzetništvo i postaju poduzetnici su želja za slobodom, za neovisnošću, za stvaranjem neke vrijednosti, za stvaranje bogatstva, za stvaranje vlastitih pravila umjesto slušanja tuđih, zbog kreiranja i upravljanja vlastitim vremenom, zbog želje da rade ono što vole, a drugima deligiraju da rade ono što oni ne vole, da naprave nešto za društvo umjesto da se žale na probleme u društvu.  

 

Inga Lalić, business coach & consultant, ima desetogodišnje iskustvo u radu s tisuću klijenata. Vlasnica je tvrtke RE-FORMA, specijaliziranog centra za poduzetnike i one koji bi željeli postati poduzetnici.
www.re-forma.eu

 


Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox