MARIJA NOVAK-IŠTOK: Ima li itko pravo ukrasti nam Božić?

BLOG

Prošli sam vikend bila s kćerkom u jednom velikom trgovačkom centru. Zaboljele su me oči od blještavila i šarenila nadolazećih blagdana. To je i u redu jer Božić i ostali s njim povezani blagdani su oduvijek šareni do (i preko) granice kiča. U ovo sivo doba godine kada se rastajemo s jednom/starom i očekujemo drugu, novu, bolju godinu, šarenilo i blještavilo nas „podižu“ i vraćaju nam životnu radost – podgrijavaju pozitivna očekivanja.

 

U spomenutom centru su mi uši, nažalost, ostale bez blagdanskog ugođaja jer „sliku nije pratio tekst/ zvuk“, tj. prodavači svega i svačega (još) nisu puštali prigodnu glazbu. To je šteta jer (i) glazba značajno pridonosi blagdanskom (prodajnom) ugođaju, tj. itekako potiče na kupnju. No, ovaj put ne namjeravam pisati o blagdanskim kupovinama svega i svačega (sada uglavnom vezanom uz darivanje  drugih)  već konkretno nečega – blagdanima namijenjene odjeće, obuće, dodataka… tj. (priznajmo si) -  darivanju sebe samih. Za to ćemo naći bezbrojne više ili manje poznate izgovore i opravdanja. Jedno od njih – posebno u poslovnom svijetu, je i da to, po mnogo čemu, čarobno vrijeme, obilježavaju razne vrste druženja – prijemi, kokteli, domjenci… A za njih je, pa to je barem jasno, potreban pa čak i neophodan odgovarajući izgled/ outfit.

 

Što su i zašto nam služe domjenci?

 

Iako su (nažalost) posljednjih godina kao posljedica krize takva druženja postala sve rjeđa i (što je pohvalno) skromnija  te samim time decentnija,  ona su ipak ušla (i) u našu tradiciju. Druženja krajem godine u bilo kom obliku su postali neizbježna sastavnica društvenog ophođenja u politici, diplomaciji, kulturi i, naravno, gospodarstvu. Njima pokazujemo svojim poslovnim partnerima koliko su nam bili važni u vremenu koje je iza nas ali i koliko ih ugrađujemo u naše planove za iduće godišnje razdoblje.

Ova svečana okupljanja su postala običajem dobre poslovne tradicije u kojem se nastavljaju poslovni kontakti na nešto opušteniji način.  Božićni i drugi, za to doba godine karakteristični domjenci,  se uobičajeno održavaju počevši od blagdana Svetog Nikole (6.12.) na dalje do 20.12. kada se već suviše približavamo Badnjaku,  Božiću, Novoj godini… pa je broj uzvanika sve manji.

 

Odijevanje za domjenke i druga uz Božić i kraj godine vezana okupljanja


Vratimo se trgovačkom centru i njegovu blještavilu. Zapanjila me količina izuzetno svečanih haljinica, suknjica, šorceva, topića... vrtoglavo visokih štikli od satena sa šljokicama i torbica XS veličine svih boja, uzoraka, materijala, izvedbi... Nisam  mogla ne upitati se – pa TKO će to i GDJE nositi? Kako prilično dugo pamtim i bila sam na bezbrojnim domjencima i (privatnim, poluprivatnim pa čak i poslovnim) dočecima nove godine u zemlji i svijetu – ne mogu se sjetiti ni jedne situacije gdje bi takva izvedbom/kvalitetom jeftina (ali ne i cijenom) odjeća  našla svoje mjesto – osim možda u sapunicama iz egzotičnih zemalja. A kako sam bila u mnogima od njih, ni tamo nisam vidjela takvu odjeću u funkciji, tj. „u živo“.

Posjećujući brojne domjenke koncem godine može se zaista nagledati svega i svačega. Nerijetko se mogu sresti izgubljene princeze (doduše bez krune), ostarjele barbike, dame iz nekih prošlih vremena i sve češće (opet) - likovi iz sapunica… I to je OK ukoliko je riječ o tematskom partiju (npr.Black & White, 70-e, 80-e, Rimljani, Detektivski/Poirot, Charlston… party) što bi trebalo biti posebno naznačeno na pozivnicama. Naše pozivnice za domjenke i slična događanja, nažalost, rijetko naznačuju naputak o preporučenoj odjeći/dress-code pa (i) zbog toga ima toliko šarenila. Sjetimo se samo Bridget Jones i njene „zečice“ na otkazanom partiju prostitutki i svečenika!

Ako smo u dilemi oko izbora odjeće nije nepristojno nazvati organizatore i raspitati se o toj temi kako ne bismo bili predotjerani ili čak prenakićeni/overdressed niti premalo dotjerani underdressed. Ni u jednoj se situaciji nećemo osjećati ugodno. Slično je i na dočecima nove godine na javnim mjestima. Nažalost, često čak i par koji dolazi na domjenak (ili polu-privatni/poluslužbeni doček nove godine) bude totalno neusklađen pa je primjerice dama uređena kao za crveni tepih ili je „izašla“ (ponovo) iz neke više-manje aktualne sapunice, dok je njen pratitelj u trapericama, samtericama, cipelama s gumenim džonom… tj. suviše opušten do raspuštrenosti/ zapuštenosti.

Muškarci imaju manje teškoća s izborom odjeće i rjeđe će pogriješiti jer je njihova odjeća više zadana, jednostavnija. Za prigode poput domjenka, koji se uglavnom održavaju iza 18 sati, izbor s kojim se ne može pogriješiti je finije (često i tamnije) dnevno odijelo ili ono svečano. Uz njega je dobro izabrati odgovarajuću košulju u tonu s odijelom ili pak u kontrastu s njim te finu svilenu elegantnu kravatu. Cipele trebaju biti u dobrom stanju, a po stilu, materijalu i bojama usklađene s odjećom. Uredna frizura, njegovano lice i dašak omiljenog mirisa – bit će dovoljno.

Kod žena ima više mogućnosti za kreativnost, ali samim time i greške u izboru. Većina žena u takvim situacijama počinje grozničavo razmišljati što odjenuti za tu prigodu (kad ionako nemaju ništa prikladno u ormaru!) i počinje potraga za "onim pravim" odjevnim predmetom – npr.u spominjanom centru. Ta potraga najčešće ne završi sretno, tako da u posljednji čas dolazi do izražaja kreativnost. Učinci, međutim, znaju biti problematični – tj.charlston-haljina s tako slatkim resicama ili problematičan dekolte koji je kod nas trenutna asocijacija na brojne „celebrity“- ma tko/što one bile!

 

Držite se jednostavnosti

 

U takvim „kriznim“ situacijama je najbolje univerzalno pravilo o jednostavnosti , tj. što jednostavnije – to bolje ili manje je više. Domjenak je "samo" jedna poslovna prigoda – dakle poslovnost bi trebala ostati glavni kriterij. Ljudi koje ćemo sresti su naši poslovni partneri te stoga i odjeća treba biti poslovna s blagom dozom svečanog. To može biti kultna i vječna mala crna (ili neka druga)  haljina koja je krajnje jednostavna, a  mijenja izgled promjenom kreativnih dodataka. Drugačija je s biserima, pašminom, maramom ili šalom, ukrasnom iglom ili naprosto sakoom i zato je vječna, a nikada dosadna.

Varijacija na temu je i fino tamnije odijelo opet upotpunjeno dobrim komadom nakita. Nezaobilazna je frizura i malo izražajniji (ali ne prenapadni)  make up te dašak omiljenog mirisa (opet) pod motom – manje JE više, tj. bilo bi dobro izbjegavati suviše šarenila, nakita, mirisa i make upa.

Svake cipele čine naš izgled/styiling drugačijim. Ovakva događanja (za razliku od klasičnog poslovnog dana) su idealna prilika za „isfurati“ i prošetati štikle/stiletto od vrtoglavih 10-ak (i više centimetara) u stilu Carrie Bradshaw. To se, naravno odnosi samo na nas koje smo ovladale tim umijećem.

 

  mr.sc. Marija Novak-Ištok, mag.politologije (koja je ujedno stilistica i vizažistica)  održava in-house i otvorene treninge o poslovnom i korporativnom imidžu za menedžere i druge poslovne ljude. Informacije na www.gendar.hr
gendar@zg.t-com.hr

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox