RATKA JURKOVIĆ: Ekonomija i pravednost – kada zakoni ponude i potražnje padaju u vodu

BLOG

Evo u ovo blagdansko vrijeme, u kojem smo svjedoci kako je pola Europe zatrpano snijegom, ljudi danima ne mogu napustiti svoje domove jer zimska služba ne stigne očistiti snijeg na ulicama urbane Amerike, na pamet mi je pala jedna dobra zimska ekonomska priča.

 

Trgovina prodaje lopate za snijeg po cijeni od 80 kuna. Prvog dana zime snježna oluja zatrpala je cijelo selo u kojem se nalazi trgovina. Trgovac je odlučio povećati cijenu lopata za snijeg na 160 kuna. Da li je to pravedna odluka?

Sa stajališta tradicionalne ekonomije ovo možda nije pravedna, ali je savršeno opravdana odluka. Povećana potražnja za lopatama za snijeg diktira povećanje cijene, i naš trgovac, kao racionalni poduzetnik učiniti će ekonomsku odluku te maksimizirati svoj profit. Uostalom, to mu i nalaže njegovo znanje ekonomije koje se podučava od srednjoškolskih klupa – potrošači su zbog utjecaja vremena bili spremni potrošiti više uz bilo koju cijenu. U kratkom roku, trgovac je imao fiksnu količinu lopata, koju je odlučio prodati po višoj cijeni.

Međutim, život kao i ljudska priroda puno je kompleksniji od jednostavnog zakona ponude i potražnje. Ovakva ekonomska odluka klasičan je primjer u kojem će potrošači smatrati da je trgovac bio nepravedan. Možda će se i odlučiti obaviti kupnju kod njega zato što nemaju drugog izbora, ali dugoročno gledano naš trgovac će pretrpjeti ogromne gubitke jer će kupci izbjegavati njegov dućan u širokom luku. Uz to će se nepravednost njegove odluke pronijeti kao vrlo loš glas i ostalim stanovnicima sela te će i oni izbjegavati kupnju u njegovoj trgovini.

 

Dilema pravednosti i efikasnosti

 

Moment pravednosti samo je jedan od fenomena u kojem tradicionalni ekonomski postulati padaju u vodu. Kognitivna znanost već se pola stoljeća bavi psihologijom donošenja odluka u organizacijama. Prema njihovim spoznajama čovjek posjeduje ograničenu racionalnost pri donošenju odluka. Emocije, iskustvo, briga za interese drugih, važniji su od racionalnosti, promicanja vlastitih interesa, ali i maksimizacije profita. Donošenje odluka baziranih samo na ekonomskim postulatima vrlo često dovodi do osjećaja nepravde te ljudskih reakcija ljutnje, demotiviranosti poslom, zavisti i neefikasnosti.

Pravednost je jedna od bitnih odlika organizacijskog odlučivanja. Prisutna je u velikom broju odluka, od regrutiranja novih kadrova, promoviranja postojećih kroz povećanje plaće ili napredovanje na hijerarhijskoj ljestvici. Dilema pravednosti i ekonomskih rezultata za većinu je lidera dilema između dugoročnih i kratkoročnih ciljeva te interesa dioničara i interesa zaposlenika. Da li zbog loših rezultata otpustiti zaposlenike ili smanjiti menadžerske bonuse? Da li uz ograničen budžet povećati plaću svima jednako ili svakome po zaslugama?

 

Snaga drukčijeg pristupa

 

Istraživanja pokazuju kako zaposlenici ne vole smanjenje plaća i vrlo često ga smatraju nepravednim. Uzrok tome je nedovoljna komunikacija između menadžera i zaposlenika o razlozima smanjenja plaća, ali isto tako i nekonzistentnost u donošenju takvih odluka. Nemali je broj korporacija u kojima su se zbog loših rezultata otpuštali zaposlenici ili su im se smanjivale plaće, dok su menadžeri ubirali visoke godišnje bonuse za svoj rad. Nepravednost koju zaposlenici osjećaju prilikom donošenja takvih odluka dugoročno i vrlo često nepovratno šteti motivaciji i efikasnosti za rad.

Jedan od svijetlih korporativnih primjera u kojem se prilikom teških ekonomskih odluka vodilo računa o pravednosti je američka zrakoplovna tvrtka Southwest Airlines. Colleen Barrett, predsjednica tvrtke, suočila se sa katastrofalnim financijskim rezultatima nakon 11. rujna 2001. Međutim, za razliku od ostalih aviokompanija koje su masovno otpuštale svoje zaposlenike kako bi nadomjestili ogromne gubitke, Barrettova se odlučila na drugačiji pristup.

Kako bi smanjila troškove prije svega je smanjila plaće sebi i članovima Uprave. Nakon toga je osobno iskomunicirala zaposlenicima situaciju u kojoj se nalaze te ih zamolila da zbog rezanja troškova radno vrijeme skrate za petnaest minuta dnevno. Taj potez je tvrtki donio dugoročnu titulu najmotiviranije aviokompanije u svjetskim razmjerima. Lojalnost kompaniji pokazuju najmanji koeficijenti obrtaja radne snage u industriji, ali i ogromna navala molbi za zapošljavanje koje svake godine dobiva ova tvrtka. (Mnogi od vas koji prate ekonomska zbivanja u Hrvatskoj, sigurno će kroz ovaj primjer prepoznati i svijetle primjere iz hrvatskog biznisa!).

 

Pravednost i iskrenost

 

Pravednost je osobito bitna prilikom ocjenjivanja zaposlenika. Iako je vrlo teško biti pravedan prema svima, istraživanja pokazuju da je iskrena komunikacija bitan faktor u donošenju ocjene. Ako u budžetu nemate dovoljno za povećanja plaća koja možda zaposlenici očekuju, mudrije je reći istinu nego kao što pokazuje iskustvo nekih hrvatskih zaposlenika, tvrditi kako su im osobni poslovni rezultati slabi.

Iako je fenomen pravednosti već odavno prepoznat kao ključna komponenta dobrog poslovnog vođenja, i dan danas je mnoge korporacije ne smatraju bitnom pri donošenju ekonomskih odluka. Biti pravedan uvijek iziskuje dodatni osobni angažman na koji mnogi menadžeri nisu spremni.

 

http://www.svanconsulting.com/?lang=

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox