Oporavku svjetskog gospodarstvu najveća prijetnja - kriza eurozone

Intenziviranje krize u eurozoni predstavlja najozbiljniji rizik za prigušeni oporavak globalnog gospodarstva, koji bi trebale predvoditi Sjedinjene Američke Države i Japan, objavila je u utorak Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

OECD je u redovnim prognozama koje objavljuje dva puta godišnje potvrdio važeću prognozu globalnog rasta za ovu godinu od 3,4 posto, ali je snizio prognozu za eurozonu i sada očekuje pad aktivnosti za 0,1 posto. Ujedno je pozvao vlasti u eurozoni da dodatno ublaže monetarnu politiku i da uvedu mjere za poticanje rasta.

Kriza u eurozoni postala je ozbiljna u posljednje vrijeme i još je uvijek najvažniji izvor rizika za svjetsko gospodarstvo, upozorio je ekonomist OECD-a Pier Carlo Padoan.

Za sljedeću godinu organizacija koja okuplja 34 razvijena gospodarstva prognozira globalni gospodarski rast od 4,2 posto dok bi gospodarstvo eurozone trebalo porasti 0,9 posto, pod uvjetom da obuzda dužničku krizu.

Napominju da rast u Njemačkoj nije dovoljan da vuče za sobom ostatak eurozone, ali bi veće plaće mogle potaknuti domaću potražnju i omogućiti ostalim zemljama manje bolne rebalanse.

Napetosti zbog Grčke

Početkom godine eurozoni je predah omogućila injekcija likvidnosti iz Europske središnje banke, koja je u financijski sustav ubrizgala ukupno 1.000 milijardi eura. Posljednjih nekoliko tjedana napetost je ponovo porasla, jer izbori u Grčkoj nisu urodili sastavljanjem nove vlade i povećali su šanse za izlazak te zemlje iz eurozone.

Nije izvjesno da će Grci sljedećeg mjesaca izabrati stranke koje će nastaviti provoditi politiku štednje u skladu sa uvjetima međunarodnog paketa pomoći, što je ključ za ostanak zemlje u eurozoni.

OECD prognozira za ovu godinu rast stope nezaposlenosti u eurozoni na 10,8 posto, te na 11,1 posto u idućoj godini.Pritom su srednjoročni planovi za smanjenje deficita neophodni, ali bi tempo konsolidacije trebao ovisiti o specifičnim okolnostima u svakoj zemlji pojedinačno, upozoravaju u OECD-u.

Ako se euro održi, cijene energije ostanu stabilne a vlade odrede pravi tempo smanjenja potrošnje, u OECD-u očekuju "prigušen, a možda i nestabilan oporavak u gospodarstvima OECD-a", predvođen Sjedinjenim Državama i Japanom. (Hina/jk)

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox