ANA IVANČIĆ (Cardif osiguranje): Imperativ za budućnost bit će uvođenje procedura i identifikacija rizika

17/12/2010

Za vrijeme dok se većina tvrtki bori s krizom, Cardif osiguranje baš je ovu kriznu godinu završilo s pozitivnim rezultatom, i to prvi put u tri godine, otkad posluju u Hrvatskoj. Što je tome razlog, pitali smo gospođu Anu Ivančić, predsjednicu Uprave.

 

PS: Kakve rezultate očekujete na kraju godine u pogledu rasta i profitabilnosti i  jeste li s obzirom na okolnosti zadovoljni postignutim?

Za Cardif osiguranje će 2010. godina, kao treća godina poslovanja u Hrvatskoj biti izuzetno uspješna. Godinu bi trebali završiti sa premijom od oko 67 milijuna kuna, što predstavlja porast od oko 90% u odnosu na 2009. godinu. Kao što sam i napomenula krajem prošle godine, ambicije su nam bile velike i osobito mi je drago da smo takav rezultat i uspjeli ostvariti. Ono na što smo posebno ponosni je da je za Cardif osiguranje treća godina poslovanja ujedno i prva godina sa pozitivnim rezultatom, što je bilo vidljivo već i krajem trećeg kvartala 2010., sa velikim poboljšanjem ostalih financijskih indikatora kao što je stopa efikasnosti, neto bankarska dobit i slično, što nas obilježava i predstavlja kriterij usporedivosti unutar naše grupacije BNP Paribas.

 

PS: Što biste izdvojili kao događaj godine za Vaše osiguravajuće društvo? 

Nakon što smo uspješno započeli svoje poslovanje u Hrvatskoj sa Zagrebačkom bankom, a potom i sa Banco Popolare Croatia, u 2010. godini smo značajno povećali broj partnera s kojima radimo kroz potpise ugovora sa Privrednom bankom Zagreb i OTP Bankom. Slijedom toga, možemo reći da su naši proizvodi prisutni u gotovo polovini bankarskog tržišta u Hrvatskoj, s čime smo izuzetno zadovoljni.

Osim toga, značajno smo povećali udjel osiguranih kredita u našim bankama partnerima u odnosu na ukupno odobrene kredite, što dodatno svjedoči prihvaćanju našeg osiguranja od strane klijenata banke, ali i od strane bančinog prodajnog osoblja.

 

PS: Što biste istaknuli kao najveći problem/probleme osigurateljnog tržišta?

Osigurateljno tržište u Hrvatskoj samo je jedan segment hrvatskog gospodarstva, i samim time ne djeluje izolirano i neovisno. Bez obzira na činjenicu da i u životnom i neživotnom osiguranju postoje neki specifični problemi, aktualna gospodarska situacija višestruko utječe na našu industriju. U dijelu bankoosiguranja, osiguravatelji ovise o poslovanju banaka, u dijelu ulaganja tehničkih pričuva izravno smo pod utjecajem situacije na tržištu kapitala i bankarskom tržištu i tako dalje.

Ipak je potrebno naglasiti da se hrvatsko tržište osiguranja u razdoblju krize pokazalo vrlo stabilnim, slijedom čega se nije ugrozilo pravo osiguranika na pravodobnu isplatu šteta u slučaju štetnih događaja.

 

PS: Kako ocjenjujete zakonodavna rješenja u 2010. godini i zašto?

U 2010. godini za naše je društvo najznačajnije je bilo postavljanje zakonodavnog okvira u smislu pod zakonskih akata vezanih uz nadolazeću Solventnost II i daljnje usklađivanje poslovanja društava za osiguranje sa zakonodavstvom Europske unije.

Društva su posebnim Smjernicama bila prisiljena uspostaviti sustave praćenja rizika i uspostavljanje sustava njihove kontrole i mehanizama za njihovo upravljanje.

Prednost za Cardif osiguranje predstavlja činjenica da smo dio jedne od najvećih financijskih grupacija na svijetu BNP Paribas, koja je pred nas stavila brojne interne zahtjeve već prije više od godinu dana, tako da smo u dobroj mjeri već u prvoj polovini ove godine uspostavili sustav praćenja i upravljanja rizicima.

 

PS: Što očekujete u 2011. godini za Vaše društvo?

Cardif osiguranje bi u 2011. godini trebalo nastaviti značajan rast bruto premije, što planiramo postići uvođenjem novih proizvoda u banke s kojima radimo, ali i suradnjom sa novim partnerima iz financijske, ali i drugih industrija.

Ambicija nam je da na hrvatsko tržište i nadalje uvodimo nove i inovativne proizvode, čime ćemo doprinijeti njegovoj raznolikosti i potaknuti i ostale sudionike da unaprijede svoju uslugu prema novim standardima, kao što je na primjer brzina i kvaliteta obrade odštetnih zahtjeva.

 

PS: A za osigurateljnu djelatnost u cjelini?

Obzirom da se tek za kraj iduće godine najavljuje postepeni oporavak hrvatskog gospodarstva, za očekivati je da će se to svakako odraziti i na cijelu osigurateljnu industriju. U idućoj će godini svi osiguravatelji morati pridati dodatnu važnost približavanju Solventnosti II, što znači da će sva društva veliki dio iduće godine morati posvetiti uvođenju brojnih procedura i identifikaciji rizika o kojima do sada možda nisu niti razmišljali, a od 2013. godine će izravno utjecati na visinu njihove kapitalne adekvatnosti, odnosno na njihovu solventnost.

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox