Kako do posla u institucijama EU?

23/04/2012

Jedna od mogućnosti koja se ulaskom naše zemlje u Europsku uniju 1. srpnja 2013. otvara građanima Hrvatske je i zapošljavanje u institucijama EU. Brojne su pogodnosti rada u ovoj najbolje plaćenoj administraciji na svijetu.

Atraktivan, dinamičan i odgovoran posao, mogućnosti usavršavanja i osobnog razvoja, multikulturalno okruženje, kontakti s institucijama svih država članica i međunarodnim organizacijama itd. Jedan od razloga privlačnosti posla u EU je sigurno je i dobra plaća. Početna plaća za zaposlenike sa srednjom stručnom spremom iznosi oko 2500 eura, a za one s visokom i bez iskustva oko 4300 eura uz moguće dodatke za školovanje djece, putne troškove, troškove stanovanja i sl. O poslu u EU i načinima zapošljavanja u institucijama EU razgovarali smo s dvije mlade poduzetnice koje vam mogu pomoći da se tamo zaposlite. Mr.sc. Dinka Krčelić i dr.sc. Nina Tuđman Vuković prije četiri su godine pokrenule tvrtku Projectus grupa za prevođenje i edukacije te pripremu EU projekata, a odnedavno organiziraju seminare „EU karijera“ kojima hrvatske građane žele pripremiti za natječaj za zapošljavanje u institucijama Europske unije.

Kako do posla u institucijama EU i tko provodi selekciju?

Kako bi se pojednostavio postupak zapošljavanja u institucijama, 2002. godine osnovan je Europski ured za odabir kadrova (EPSO-European Personnel Selection Office). EPSO na razini EU provodi odabir kadrova putem godišnjih javnih natječaja (u „briselskom“ žargonu fr. concours ili engl. open competition) na koje se mogu prijaviti svi zainteresirani državljani zemalja članica. I to je jedini način da se u nekoj od institucija EU-a zaposlite na neodređeno.

EPSO jednom godišnje organizira natječaje zaasistente (tehničko i pomoćno osoblje, SSS), administratore(službenici s VSS koji rade na osmišljavanju i provedbi europskih politika, pripremi zakonodavstva, u analitici i savjetovanju) i lingviste (prevoditelje, pravnike-lingviste i sl.). Natječaj za administratore objavljuje se u ožujku, za lingviste u srpnju, a za asistente u prosincu svake godine.Tako svi potencijalni kandidati mogu planirati pripremu i prijavu za natječaje.

Kako izgleda proces izbora, što se traži i ocjenjuje, koliko dugo traje testiranje?

U natječaju se ocjenjuje analitičnost i umijeće rješavanja problema, komunikativnost, usmjerenost na rezultate i kvalitetu, spremnost na učenje i razvoj, sklonost timskom radu, organizacijske sposobnosti te upornost. Prvi korak je zahtjevan cjelodnevni test verbalnih i numeričkih vještina, sposobnosti apstraktnog mišljenja te situacijskog prosuđivanja na računalu. Testiranje verbalnih i numeričkih vještina provodi se na materinskom jeziku, a situacijskog prosuđivanja na engleskom, njemačkom ili francuskom. Drugi korak je tzv. centar za procjenu i uključuje studije slučaja, usmene prezentacije, grupni rad te strukturirane intervjue ,gdje se uz navedene kompetencije ocjenjuje i profesionalna stručnost te poznavanje prvog stranog jezika (to mora biti engleski, njemački ili francuski). Nakon drugog testiranja EPSO sastavlja rang-listu kandidata koji su prošli natječaj i koji se mogu zaposliti u institucijama EU-a. Od trenutka raspisivanja natječaja do objave liste može proći i do devet mjeseci.

Kada će se Hrvati moći zapošljavati u EU i kada će se otvoriti natječaji za naše sugrađane?

Očekujemo da će se prije 1. srpnja 2013., a najvjerojatnije u drugoj polovici ove godine otvoriti natječaj za rad u institucijama EU-a samo za hrvatske državljane kako bi se osiguralo da u trenutku pristupanja u EU već radi određeni broj (kvalitetnih) hrvatskih kadrova. To je prilika koju bi trebalo iskoristiti jer će konkurencija biti znatno manja nego prilikom redovnih javnih natječaja. Primjerice, za administratore je 2011. bilo čak 40.000 prijava iz cijele EU! Međutim, mnogi od prijavljenih ne pristupe testiranju ili samo dođu vidjeti kako izgleda testiranje, a neki samouvjereno misle da će proći na testiranju bez pripreme. Tajna uspjeha upravo je u kvalitetnoj pripremi.

Kako će izgledati seminari koje ćete organizirati za pripremu hrvatskih kandidata?

Kroz naše radionice polaznike ćemo upoznati s mogućnostima koje im se otvaraju po ulasku Hrvatske u EU: kako se može zaposliti u EU, što znači raditi u njezinim institucijama, te im predstaviti sam selekcijski postupak. Moći će rješavati primjere testova te dobiti niz savjeta o tome kako biti što uspješniji na testiranju, kažu naše sugovornice.

Više informacija o radionicama za pripremu za polaganje testova za zapošljavanje u EU možete naći na www.projectus-grupa.hr te na www.facebook.com/EUkarijera. Uz kvalitetnu pripremu, korisno je i redovito pratiti obavijesti na stranicama EPSO-a (http://europa.eu/epso/), gdje možete saznati sve pojedinosti o samom natječaju i otvorenim javnim mjestima. (ps)

 

 

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox